BIJELJINA, Stečajni upravnik Fabrike šećera iz Velike Obarske kod Bijeljine Lazo Đurđević na današnjem posebnom ispitnom ročištu u Okružnom privrednom sudu u Bijeljini za ispitivanje prijavljenih potraživanja u postupku stečaja nad „Šećeranom“ u cjelosti je osporio potraživanja veća od 15 miliona KM.
Đurđević je prvo osporio potraživanje od 12,6 miliona KM, koje su prijavili banjalučki „Agrocoop Export Import“ i „Tamol assets corp“ sa Britanskih djevičanskih otoka, a riječ je, ustvari, potraživanjima hrvatskog biznismena Envera Moralića, koja su u međuvremenu sa Poljoprivredne zadruge „Jankovci“ u Hrvatskoj, koja je bila u njegovom vlsništvu, prenesena na njega putem ugovora o prenosu sredstava.
Iako je advokat Ognjen Avlijaš, pravni zastupnik „Agrocoopa“ i „Tamol assets corp“ zamolio da se njegovom klijentu omogući da u roku od deset dana, uz pismo namjere za kupovinu „Šećerane“ koje je dan prije ovog ročišta dostavio sudu, dostavi i dodatnu novu dokumentaciju, Skupština povjerilaca se, ipak, izjasnila za održavanje posebnog ispitnog ročišta na kome je stečajni upravnik Lazo Đurđević osporio pomenuto potraživanje.
Đurđević je svoj stav obrazložio činjenicom da je banjalučki „Agrocoop“ imao obavezu na osnovu stečajnog plana da investira određena sredstva, na osnovu čega je dobio i dodatne akcije u „Šećerani“, ali je kasnije svoja ulaganja prefakturisao na stečajnog dužnika.
„Svoje obaveze „Agrocoop“ je prenio na treća lica i na taj način je smanjivao vlastite obaveze. Što se tiče firme „Tamol assets corp“, Enver Moralić 30. oktobra 2015. godine nije imao ovlaštenje za zastupanje, odnosno na dan otvaranja stečajnog postupka „Tamol assets corp“ nije imao osnovano potraživanje prema „Šećerani“, pojasnio je Đurđević, osporivši ovoj firmi i potraživanje od 2,7 miliona KM zbog nepostojanja „aktivne legitimacije“ od strane Envera Moralića.
Đurđević je naglasio da „nije osporio osnovanost potraživanja, niti sudsku presudu kao izvršnu ispravu, koja ne glasi na podnosioca prijave potraživanja, već se tiče PZ „Jankovci“ iz Hrvatske, koja se nije pojavila kao povjerilac.
„Osporavam ugovore o prenosu potraživanja, kao dokaz da je, navodno, „Tamol assets corp“ aktivno legitiman. Dakle, osporavam aktivnu legitimaciju povjeriocu za podnošenje prijave potraživanja“, pojasnio je Đurđević.
Nakon toga advokat Avlijaš nije više ni insistirao da se Skupština povjerilaca upozna sa pismom namjere Envera Moralića, istakavši da sumnja da će njegov klijent pod takvim uslovima željeti dalje da investira u „Šećeranu“.
U nastavku je osporeno i nekoliko manjih potraživanja, a u ukupnom iznosu nešto većem od 300.000 KM.
Danas su priznata potraživanja u iznosu od oko 250.000 KM, tako da sada ukupna priznata potraživanja povjerilaca od „Šećerane“ iznose 16,4 miliona KM.
Od toga priznata potraživanja razlučnih povjerioca iznose 1,4 miliona KM, dok je vrijednost imovine koja čini stečajnu masu, a za koju su stvoreni uslovi za unovčavanje procjenjena 23,7 miliona KM.
U Okružnom privrednom sudu u Bijeljini su potvrdili pisanje CAPITAL-a da još uvijek nije stiglo nijedno konkretno pismo namjene od nekog potencijalnog kupca.
„Na nastavku izvještajnog ročišta odlučeno je da će se dalji stečajni postupak nastaviti prodajom imovine za koju su stvoreni uslovi za unovčavanje kao cjeline sa pravima koja stečajni dužnik ima na njoj, uobičajeno putem najefikasnijeg javnog oglašavanja, javnom licitacijom i komisijskim principom“, kazali su CAPITAL-u u Sudu.
Đurđević: Uskoro prva licitacija za prodaju imovine
Stečajni upravnik bijeljinske Šećerane Lazar Đurđević, nakon današnjeg ispitnog i izvještajnog ročišta u Okružnom privrednom sudu u Bijeljini izjavio je da je imovina Šećerane procijenjena na iznos od 23,7 miliona KM, te da će u najskorije vrijeme biti pripremljen oglas za prvu licitaciju na kojoj će imovina ovog stečajnog dužnika biti ponuđena na prodaju.
“Skupštini povjerilaca prezentovao sam izvještaj i predložio nekoliko odluka. Mi smo imovinsko – pravne odnose riješili. Imovina je validna i spremna za unovčenje. Predložio sam odluke o unovčavanju imovine, a Skupština ih je prihvatila, te ćemo nakon potpisivanja saglasnosti od strane Skupštine povjerilaca pripremiti oglas za prvu licitaciju”, izjavio je Đurđević.
Komentarišući zahtjev punomoćnika “Agrokora” i “Tamola” da se ne izjašnjava danas o njihovim potraživanjima i da im ostavi rok od deset dana da pribave novu dokumentaciju, uz pismo namjere koje su dostavili, Đurđević je istakao da se mogao izjasniti o njihovom potraživanju na bazi dostupne dokumentacije, u koju je izvršio uvid.
“Skupštini povjerilaca sam ostavio mogućnost da odluči i da se izjasni o tom zahtjevu. Međutim, Skupština povjerilaca to nije prihvatila, i ja sam se danas izjasnio i po jednoj i po drugoj prijavi. Moje izjašnjenje i osporavanje njihovih potraživanja ne mora ništa značiti, jer imaju zakonsko pravo da pokrenu parnicu”, kaže Đurđević.
On je rekao da će Skupština povjerilaca sada ići na realizaciju usvojenih odluka. Prvu licitaciju će raspisati po početnoj cijeni od 23,7 miliona KM, na koliko je procijenjena imovina „Šećerane“. Ukoliko prva ne uspije, biće raspisana druga licitacija, sve u skladu sa odlukama Skupština povjerilaca.
CAPITAL: Lj. Ljubojević