SARAJEVO ,Kompanija “HT Mostar” mora biti preregistrovana u dioničko društvo, ali nadležni to izbjegavaju učiniti kako bi “Deutsche Telekomu”, koji ima određeni procenat vlasništva, obezbijedili većinski paket akcija prije izlaska mostarske firme na berzu.
Smatra to Zijad Blekić, predsjednik Upravnog odbora federalnog udruženja “SRO profesionalnih posrednika u prometu vrijednosnih papira”, jedne od četiri institucije tržišta kapitala koje su javno uputile pitanje zašto nema dionica “HT Mostar” na tržištu kapitala. Ističe da su 2002. godine tokom javnog upisa dionica građani i privatizacijski investicioni fondovi kupili deset odsto dionica “HT Mostar”, ali da su oštećeni jer ne mogu ostvariti svoja vlasnička prava i dionice ponuditi na berzi budući da firma još nije preregistrovana u dioničko društvo.
“Agencija za privatizaciju FBiH (APF) i Komisija za vrijednosne papire FBiH dali su nalog da se to uknjiži, ali menadžmet ‘HT Mostar’, iako ima zakonsku obavezu, izbjegava da sudu podnese zahtjev za registraciju kompanije u dioničko društvo. Sve je zapelo u resornom ministarstvu”, kazao je Blekić.
Dodao je da su stoga mnogi dioničari spremni da tuže nadležne institucije FBiH, jer svoje udjele ne mogu ponuditi na berzi, iako vjeruju da bi dionice “HT Mostara” bile najlikvidnije.
Rizah Softić, predsjednik Udruženja dioničara akcionara i udjeličara BiH, kazao je da je “HT Mostar” bio dioničko društvo, te da je nakon javnog upisa dionica preregistrovan u društvo ograničene odgovornosti.
“Sada su stečeni uslovi da se registruje kao dioničko društvo i da 3.000 dioničara ostvari svoje pravo. Obećano je da će se to desiti u 2006. godini, pa nije. Sada se svaki mjesec nagovještava da će se to desiti, ali se razvuklo”, dodao je Softić.
Stipe Prlić, direktor “HT Mostar”, rekao je da bi deset odsto državnog kapitala, koji je bio predmet javnog upisa dionica, bilo upisano u sudski registar da se nije potkrala greška u rješenju APF. Dodao je da poslije upisa slijedi preregistracija, a da su za taj proces nadležni vlasnici kompanije.
Nail Šećkanović, ministar prometa i komunikacija FBiH, rekao je da nema razloga da “HT Mostar” ne bude preregistrovan, te da će se za to stvoriti pretpostavke čim rješenje APF bude pravosnažno. Dodao je da ne zna da li će “Deutsche Telekom” biti većinski vlasnik “HT Mostar”, iako ima pravo preče kupnje. Većinski vlasnik “HT Mostar” je država sa 50,1 odsto kapitala, oko 30 odsto drži “Deutsche Telekom”, preko svoje hrvatske firme T-HT iz Zagreba.
Ganić: Obavezna preregistracija
Enes Ganić, direktor Agencije za privatizaciju FBiH, kazao je da su donijeli rješenje da “HT Mostar” svoj status uskladi sa Zakonom o privrednim društvima, ali da je mostarska firma uputila žalbu zbog greške formalne prirode, nakon čega je resorno ministarstvo sve vratilo na ponovni postupak.
“Mi ćemo potvrditi ono što smo prvi put rekli. Ne može drugačije nego da se registruju kao dioničko društvo da bi se verifikovale dionice. Firma bi tada bila u obavezi da isplati dividendu. Osim toga, ne može se krenuti u privatizaciju u statusu društva ograničene odgovornosti. Sada bi pravo preče kupnje u privatizaciji imali postojeći vlasnici, a privatizacija i pravo preče kupnje ne idu jedno sa drugim”, dodao je Ganić.
Investitori priželjkuju “HT Mostar”
Izlazak visokoprofitabilnog preduzeća kao što je “HT Mostar” na berzu, ističu analitičari, privuklo bi investitore ne samo iz FBiH, već iz cijelog regiona.
Investitori iz RS smatraju da bi ponuda dionica HT-a bila snažan stimulans za tržište kapitala u BiH koje se nalazi u višemjesečnoj krizi.
“Svaka kvalitetna hartija je dobrodošla, jer bi mogla pokrenuti domaće tržište i privući investitore iz cijelog regiona. Najbolji primjer je tržište Hrvatske, koje je doživjelo pravi bum nakon ponude akcija njihovog HT-a na Zagrebačkoj berzi”, kaže Borislav Obradović, direktor Društva za upravljanje investicionim fondovima “Polara invest” iz Banjaluke.”Nezavisne n.”
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.