– Bezbjedonosni problem – Zbog kvarova na kamerama granični prelazi BiH ostali bez video nadzora
– UIO traži od Savjeta ministara 4,5 miliona KM za održavanje video nadzora
BANJALUKA – Banjalučki „Prointer ITSS“ i „Agencija Kamir“ iz Širokog Brijega dobili su 2019. godine 2,5 miliona KM za uspostavljanje sistema video nadzora na graničnim prelazima u BiH. Danas, dvije godine nakon isteka garancije, veliki broj kamera je u kvaru, a Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH iz budžeta traži čak 4,5 miliona KM za njihovo održavanje.
UIO je Savjetu ministara BiH uputila odluku o odobravanju višegodišnjeg projekta pod nazivom „finansiranje usluga održavanja sistema video nadzora Uprave za indirektno oporezivanje“, a kojom je za te namjene predviđeno 4,45 miliona KM u ovoj i naredne dvije godine.
„Ovom Odlukom odobrava se višegodišnji projekat „finansiranje usluga održavanja sistema video nadzora UIO’ za period 2022.-2024. godina, u iznosu od 4.450.000 KM“, navedeno je u dokumentu.
Novac je potrebno obezbijediti iz budžeta institucija BiH i to u ovoj godni 1,05 miliona KM, u idućoj 1,6 miliona i u 2024. godini 1,8 miliona maraka.
Načelnik Odjeljenja za komunikacije u Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH Ratko Kovačević kaže za CAPITAL da je sistem video nadzora postavljen na skoro svim graničnim prelazima polovinom 2019. godine.
Zanimljivo je da je instalaciju opreme umjesto „Prointera“ kojem je ugovor dodijeljen, izvršila firma „Sector ADS“, čiji je vlasnik „Prointer“ postao početkom 2020. godine.
Kovačević je pojasnio da je garancija na hardver i softver bila godinu dana od dana puštanja u rad i da je obuhvatala sve kvarove osim onih izazvanih elementarnim nepogodama.
Međutim, sistem nakon isteka garancije nije održavan niti je instalisana oprema popravljanja u slučaju kvara zbog čega je trenutno značajan broj pokvarenih kamera.
„Na lokacijama gdje je snimač u kvaru sistem uopšte ne radi. U tekuće održavanje spadaju čišćenje objektiva kamera, izduvavanje snimača i servera, apdejt softvera i slično, a servisiranje pokvarene opreme često zamjenu pokvarenih komponenti ili reinstalacija aplikacija i servera“, istakao je Kovačević i dodao da je funkcionisanje ovog sistema bitno i zbog toga što im veoma često tužilaštva, sudovi i policija traže snimke sa lokacija u cilju vođenja prekršajnog ili krivičnog postupka.
CAPITAL: M. Č. Lj.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ma sitnica, ipak su tu ozbiljni sistemi koje mogu da održavaju samo najozbiljnije kompanije sa najškolovanijim i prije svega najstručnijim kadrom! Ja recimo imam u jednom poslovnom prostoru desetak kineskih najjeftinijih kamera i sistem koji sam sam ugradio i sam održavam i možete misliti to sve radi 10-ak godina i do sada je samo jedna kamera prestala da radi…ali ipak ja sam amater, a kineski proizvodi ovdje ne dolaze u obzir jer cifra bi bila previše mala za UIO, a i ne bi to zvučalo profi i trajalo bi previše dugo!!! Pa kako onda da se prave novi tenderi i zašto???
Sad će, po uhodanom obrascu, uzeti nekoliko puta veći iznos putem ugovora o održavanju, nego što je kompletan sistem koštao…
Teže je to održavati nego kupiti opremu i instalirati 🙂