BANJALUKA, Iako je više puta Ministarstvo trgovine i turizma RS najavljivalo da će početi otkup viška kukuruza od poljoprivrednih proizvođača za potrebe Direkcije za robne rezerve, otkup još nije počeo.
Plan za otkup kukuruza Vlada RS usvojila je još 18. septembra, odnosno prije gotovo tri mjeseca, a od tada je ministar trgovine i turizma RS Predrag Gluhaković u više navrata izjavljivao da otkup počinje “u narednih sedam dana”.
Ratari, međutim, još nisu dobili ni fening na ime otkupa, tako da kukuruz, koji je ove godine izuzetno dobro rodio, truli na njivama, a poljoprivrednici zbog nedostatka novca tokom jesenje sjetve nisu zasijali ni polovinu planiranih površina.
Dodatnu zabrinutost kod njih je stvorila i najava Direkcije, koja posluje u okviru Ministarstva trgovine i turizma, da će im 20 odsto novca za ovogodišnji rod kukuruza isplatiti do marta, a ostalih 80 odsto u oktobru naredne godine.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika RS Vladimir Usorac rekao je da poslije brojnih neispunjenih obećanja više ne očekuje da će do otkupa kukuruza uopšte doći i da će najvjerovatnije zatražiti smjenu direktora Direkcije Radovana Samaryije.
– Osim toga, najave Direkcije da će do marta 2009. godine uplatiti 20 odsto, a u oktobru naredne godine preostalih 80 odsto novca za otkup igranje je sa nama i ponižavanje seljaka. Ako neko računa na to da će ga seljak finansirati, a Direkcija i Ministarstvo to izgleda očekuju, treba da zna da od toga nema ništa – naglasio je Usorac.
Usorac ističe da su i ratari uradili sve da bi proizveli kukuruz.
– Sada imamo prvi put višak kukuruza u RS i BiH, a izgleda da nema ko da ga otkupi i poljoprivrednici su ostavljeni da propadaju – naglasio je Usorac.
Poljoprivrednik iz laktaškog sela Ćetojevići, Milan Ćetojević, istakao je da para nema, ali da nije siguran ni da bi mu otkupna cijena od 0,3 marke po kilogramu pokrila minimum troškova proizvodnje.
– Gdje mi je računica da prodam kukuruz za tako nisku otkupnu cijenu. Obrao sam ga jer sam ga imao gdje uskladištiti i planiram da ga potrošim za prehranu krava muzara – kaže Ćetojević.
Duško Petrović iz Patkovače kod Bijeljine kaže da mu je do posljednjeg trenutka kukuruz stajao neobran na njivi, jer su mu silosi bili puni prošlogodišnjeg i ovogodišnjeg roda. Na kraju je, kaže, sve ovršio na njivi i istresao u šupu.
– Evo, uskoro će Nova godina, a mi seljaci još ne znamo ni koliko će kukuruza biti otkupljeno, ni po kojoj cijeni, ni ko će biti skladištar, niti nas ko obavještava o tome. Ja sam prodao nešto kukuruza, ali kada su odbili vlažnost i nečistoće, meni je ostajalo 17 maraka po metru. Bojim se da će ti koji sada otkupljuju zrno sutra to isto zrno Direkciji prodavati za veće pare, a da ćemo mi seljaci opet dobiti mrvice – kaže Petrović.
Ljubo Tojić iz Brodca kod Bijeljine naglašava da se, ako Direkcija nešto ne otkupi, mnogi seljaci neće moći oporaviti.
– Danas kukuruz niti ko traži, niti ko otkupljuje. Velika je ponuda iz Srbije, srbijanski seljaci nude kukuruz po 10 evra. Jedini izlaz je da nadležni otkupe bar 30.000 tona, po cijeni od 35 feninga, inače ne znam šta će biti s nama – kaže Tojić.
Izjavu Predraga Gluhakovića juče nismo dobili. U Ministarstvu trgovine i turizma RS juče su tražili pismeni dopis sa pitanjima, na koji u toku dana nisu odgovorili.
Direkcija
U Direkciji su kazali da bi naredne nedjelje trebalo da bude završeno potpisivanje ugovora sa isporučiocima kukuruza i skladištarima, kako bi moglo da počne plaćanje isporučenog kukuruza i da je cijena od 0,3 KM po kilogramu više nego stimulativna.Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.