BANJALUKA, Izvozom RS dominiraju izvozni proizvodi niskog stepena obrade i niske dodate vrijednosti, uglavnom sirovine i poluproizvodi, a izvozna konkurentnost bazira se na eksploataciji prirodnih resursa, što je dugoročno neodrživo”, navodi se, između ostalog, u Nacrtu strategije podsticanja izvoza RS za period 2009-2012. godine.
Nacrt strategije sutra će raspravljati poslanici Narodne skupštine RS.
U Nacrtu se navodi da je relativno mali čak i asortiman proizvoda koji se baziraju na prirodnim resursima, i da se sa njima ne postiže dovoljna konkurentnost, ne samo na svjetskom i evropskom, već i na regionalnom tržištu.
Problemi vezani za javni i privatni sektor su, između ostalog, i u malom broju firmi sposobnih za izvozne poslove, slabom poznavanju stranih tržišta, niskom nivo tranfera tehnologija i istraživanja i razvoja, relativno malom broju firmi koje ispunjavaju standarde potrebne za izvoz u EU, nepovoljnim uslovima u finansiranju, osiguranju i bankarskim garancijama.
Zato RS, navodi se u strategiji, u budućem periodu mora da se osloni na povećanje konkurentnosti, praćeno povećanjem kvaliteta proizvoda i obima proizvodnje za ova tržišta, koji bi pratio i određeni sistem kvaliteta, a koji je neophodan za ulazak na tržište EU.
Strategija podsticanja i povećanja izvoza fokusira se na šest zadanih ciljeva, a to su povećanje broja izvoznika i vrijednosti izvoza, promjenu strukture izvoza, povećanje konkurentnosti, supstituciju uvoza, povezivanje izvoznih preduzeća i uspostavljanje efikasnog institucionalnog okvira za podsticanje i promociju izvoza.
Tržište EU je najznačajniji spoljnotrgovinski partner Republike Srpske i sa stanovišta postojećeg preferencijalnog izvoznog režima, a nije zatvoreno za proizvode iz Srpske sa stanovišta direktnih trgovinskih barijera.
Postoje indirektne trgovinske barijere koje su bazirane na izuzetno strogim propisima u oblasti sistema kvaliteta, certifikacije, sanitarnih i fitosanitarnih mjera i koje ne utiču direktno na količine i vrijednost izvoza, već se izvoz limitira poštovanjem izvoznih standarda i procedura.
RS najviše uvozi iz Srbije, zatim iz Hrvatske, Njemačke i Italije, dok je nešto manje od jedne trećine ukupnog izvoza usmjereno prema Srbiji i Hrvatskoj, a oko 15 odsto u ostale zemlje, među kojim su najznačajnije SAD.