BIJELJINA, Granični veterinarsko-inspekcijski prelaz tipa “A”, opremljen najsavremenijom opremom, danas je otvoren na graničnom prelazu Rača iz BiH prema Srbiji na 1 000 metara kvadratnih zatvorene površine.
Prelaz, u čiju izgradnju je uloženo oko četiri miliona KM američke donacije, jedinstven je u jugoistočnoj Evropi.
Predsjedavajući Savjeta ministra BiH Nikola Špirić rekao je na otvaranju prelaza da BiH u svim oblastima čini napredak na evroatlantskom putu, istakavši da je i ovo konkretan dokaz da BiH želi biti pouzdan partner.
“Brz promet sigurnih roba podrazumijeva i Evropu bez granica, ali da bismo bili zaštićeni, da bi stanovništvo bilo zaštićeno kada je riječ o ispravnosti namirnica, ovaj prelaz ima nezamjenjive laboratorije na putu između potrošača i najasavremeniji je veterinarsko-inspekcijski prelaz u regionu”, rekao je Špirić.
On je naveo da je brz promet sigurnih roba cilj svih zemalja članica EU i da su ovakvi iskoraci prema unapređenju i standardizaciji rada graničnih službi korak naprijed u ukupnim regionalnim i evropskim integracijama i da znače ispunjenje zadatih ciljeva.
“BiH i sve nadležne institucije, ali i inostrani donatori prepoznali su ovaj društveni prioritet… Kada imamo prijatelje i ispruženu ruku to treba i iskoristiti u interesu naših građana”, rekao je Špirić.
On je istakao da je neophodno da BiH više vjeruje sebi, te i da se ovdje mora više raditi, a manje očekivati.
Špirić je pozvao sve u BiH da slijede današnji primjer i izrazio uvjerenje da će ovaj prelaz biti uzor svima u regionu, te se zahvalio Ambasadi SAD i američkom Ministarstvu poljoprivrede, kao i direktoru Kancelarije za veterinarstvo BiH.
Direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH Drago Nedić rekao je da ovaj prelaz ima tri cjeline koje će biti korištene u budućnosti.
Nedić kaže da se u jednom dijelu vrši pregled živih životinja, koje prelaze granicu i da sve one mogu biti pregledane, a ako zatreba i stavljene u karantin, te da je drugi dio objekta namijenjen za administraciju, a treći za kontrolu pošiljki hrane, gdje će sve pošiljke životinjskog porijekla proći kroz detaljnu kontrolu.
Prema njegovim riječima, za sve životinje postoje posebno odvojeni objekti, gdje će biti sve dok se ne obave detaljne analize da li će pošiljka ići ili neće ići dalje.
Nedić je izrazio zadovoljstvo što je u BiH otvoren prvi objekat u regionu za veterinarsko-sanitarni pregled ogromnih mogućnosti.
Zamjenik amasadora SAD u BiH Džudit Cefkin istakla je da je današnji dan veoma dobar za BiH, ali i dan za još bolje partnerstvo između BiH i SAD.
“Veoma smo ponosni što smo u svemu ovome učestvovali i od mog dolaska u BiH, prije tri godine, jedan od prvih sastanaka bio je sa partnerima za razvoj ovog projekta”, rekla je Cefkinova.
Ona je ocijenila da posao koji je urađen na ovom prelazu pokazuje kakve su sposobnosti i kapaciteti i važnost uloge državnih institucija koje BiH moraju povući naprijed u budućnost, u evroatlantske institicije, EU i NATO.
Cefkinova je podsjetila da je za ovaj projekat izdvojeno četiri miliona dolara američke donacije, ali da ta suma ne uključuje sve ljudske resurse koji su radili na ovom projektu.
“Bilo bi teško dati preciznu sumu u vezi sa projektom, ali, prema informacijama kojim raspolažem, ostalo je nešto sredstava koja će se koristiti za mobilnu opremu s ciljem veterinarskih inspekcija”, rekla je Cefkinova.
Svečanoj ceremoniji otvaranja graničnog veterinarsko-inspekcijskog prelaza na Rači prisustvovali su i savjetnik američkog Ministarstva poljoprivrede Džejms Dejver, predsjednik Upravnog odbora nevladine organizacije “Parneri za razvoj” iz SAD Čarli Sajks, rukovodioci nadležnih institucija BiH za sektore veterinarstva, poljoprivrede, državne i granične bezbjednosti, sektora za indirektno oporezivanje.
Među prisutnima bili su i predstavnici organizacija i institucija koje su imale aktivno učešće u operativnom i tehničkom procesu realizacije Projekta izgradnje granično-inspekcijskog prelaza Rača.