TREBINJE, U prostorijama “Elektrohercegovine” u Trebinju danas je otvoren Dispečerski centar upravljanja, prvi u “Elektroprivredi Republike Srpske”, sa sistemom daljinskog upravljanja na mreži i identifikatorom kvarova.
Ukupna vrijednost investicije je 400.000 KM, a sredstva su obezbijeđena iz vlastitih izvora “Elektrohercegovine”.
Svečanom otvaranju dispečerskog centra prisustvovao je i ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Ranko Škrbić.
Otvarajući Dispečerski centar od oko 500 metara kvadratnih korisne površine, direktor “Elektrohercegovine” Miroslav Krstović istakao je da je riječ o generacijskom poduhvatu, o daljinskom upravljanju i nadzoru, komandovanju i trenutnom prikupljanju podataka na svim dijelovima elektromreže.
“Instalisanjem opreme na daljinsko upravljanje u novom dispečerskom centru skratiće se vrijeme pronalaženja i lociranja kvara na mreži”, rekao je Krstović, dodajući da se to do sada radilo na fizički način, dok će od sada softverski moći da se prate četiri vrste kvarova, što će omogućiti identifikaciju kvara sa tačnim lokalitetom.
Prema njegovim riječima, geografski prostor, njegova razuđenost, krševitost Hercegovine i jaka atmosferska pražnjenja sa olujnim vjetrovima, karakteristična za ovo područje, najdirektnije su uslovila potrebu i ubrzala uvođenje novih tehnologija u proces rada.
Krstović je ocijenio da će ovakav način rada, prije svega, značiti obostranu korist i za preduzeće i za potrošače.
On je podsjetio da je od 2005. do 2009. godine “Elektrohercegovina” u izgradnju, rekonstrukciju i modernizaciju elektrodistributivnih mreža, postrojenja i objekata uložila više od 8,6 miliona KM, od čega se najveći dio odnosio na rekonstrukciju i izgradnju viskonaponske mreže i trafostanica.
“Urađeno je na desetine novih trafostanica, a veliki broj starih trafostanica, tipa `Toranj`, zamijenjeni su novim”, rekao je Krstović, ističući da je “Elektrohercegovina” samo u posljednje tri godine uvela i niz novih tehničkih osavremenjavanja.
Izvršni direktor za tehnička pitanja Elektroprivrede (ERS) RS Jovo Marić rekao je da je otvaranje ovog centra priprema za period koji dolazi. “U sklopu novih tedencija u ERS, a na putu ka EU, moramo se pripremati za period koji dolazi nakon 2015. godine kada više neće biti tarifnih potrošača, već će svi ići na tržište”, naveo je Marić.
On je dodao da će na distributivnu mrežu biti priključen veliki broj malih elektrana, pa je neophodno da dispečerski centri budu spremni da odgovore novim zahtjevima i budu u funkciji normalnog funkcionisanja distribucija.