BIJELJINA – Okružni privredni sud u Bijeljini donio je Rješenje o otvaranju stečaja u „Fabrici šećara“ Bijeljina i za stečajnog upravnika imenovao Lazu Đurđevića, saznaje poslovni portal CAPITAL.ba
U Rješenju Okružnog privrednog suda pozivaju se povjerioci da u roku od 30 dana prijave sudu svoja potraživanja, sa dokazima o osnovanosti potraživanja.
Povjerioci se pozivaju da uplate sudsku taksu na ime prijave potraživanja u vrijednosti 1% visine prijavljenog potraživanja, a koja ne može biti manja od 50 KM ni veća od 10.000 KM, navodi se u Rješenju koje je u posjedu CAPITAL-a.
Prijavljena potraživanja će se ispitati na ispitnom ročištu zakazanom za 10. mart 2016. godine u zgradi Osnovnog suda u Bijeljini.
Stečaj je pokrenut na prijedlog Poreske uprave RS od 31. jula ove godine koja od Šećerane potražuje 1,9 miliona KM po osnovu neplaćenih poreskih obaveza i kamata. Poreska uprava ima upisanu hipoteku na nekretninama Šećerane.
S obzirom na strukturu vlasništva Sud je zatražio od Vlade izjašnjenje o pokretanju stečaja. Vlada do održavanja ročišta 10. decembra ove godine ništa nije odgovorila i Sud je ocijenio da po Zakonu o stečaju ukoliko se strana ne izjasni u roku od 30 dana smatra se da je saglasnost dobijena, navodi se u Rješenju.
Šećerana je krajnje nesolventna, ne može da izmiruje svoje obaveze koje trenutno iznose 22,1 miliona KM, a računi su joj blokirani od 2011. godine.
U Šećerani je trenutno zaposleno 56 radnika.
U Rješenju se navodi da je vrijednost kapitala Šećerane u stalnom padu. Prihodi su pali sa 19,2 miliona u 2011. godini na 6,2 miliona KM u 2015. godini.
Kupci spremni
Grupa zainteresovanih investitora već je spremila novac da kupi Šećeranu u stečaju.
Njihov predstavnik Goran Vajkić kaže za CAPITAL da su uvjereni da će ponuditi najbolju cijenu na licitiaciji, te da imaju sprema plan investiranja.
Procjenjuju da je za remont i dovođenje „Šećerane“ u tehnički ispravno stanje potrebno oko 20 miliona KM, te dodatnih 45 miliona KM investirati u zasade šećerne repe.
„Imali smo sastanak u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS i vrlo smo zadovoljni njihovim stavom da oni podržavaju oživljavanje i nastavak proizvodnje u Šećerani“, kaže Vajkić dodajući da se spašavanjem Šećerane zaprava direktno i indirektno spašava 11 hiljada radnih mjesta u Semberiji.
Trka sa vremenom
Međutim, od investicije neće biti ništa, ukoliko stečajni postupak potraje.
„Samo ukoliko se licitacija održi uskoro, mi ćemo ući u ovu investiciju. Vrijeme igra veliku ulogu, jer je potrebno pokrenuti kampanju sa kooperantima za sijanje šećerne repe. Ako to ne uspijemo do proljeća, godina je izgubljena, a „Šećerana“ će pretrpjeti ogromnu tehnološku štetu i to više neće biti isplativa investicija“, upozorava Vajkić.
Podrška radnika i uprave
Podrška za pokretanje Šećerane stiže i od bivšeg vd direktora Mehe Fafulića.
On kaže da i svi radnici daju bezerezervnu podršku investitorima koji žele pokretanje proizvodnje nakon stečaja.
„Mi pet godina tražimo partnera za Šećeranu. Iz razgovora koje smo imali do sada sa ovom grupom investitora smatramo da imaju vrlo ozbiljan plan da Šećerana počne da radi, zbog čega imaju našu punu podršku“, rekao nam je Fafulić.
CAPITAL: Siniša Vukelić
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Vajkicu, zaboravi na brzu licitaciju. Imas posla sa Lazom, upravnikom koji hoce sporo, da on zaradi. Kad bi stecaj isao brzo, onda bi Lazo bio siromašan, a ne bogataš. Džaba si isao u ministarstvo, jer Lazu niko ne natjera da radi drugačije nego sto on hoce. To je teski DEBELOKOŽAC. Vidjeces.
Pa ovaj vodi stecaj i u Biracu…. Boze sačuvaj. Pa imal jos koji stecajni upravnik kod nas? A prvo rociste za 3 mjeseca a ovaj hoce brzo????
Pa taj ovde u Trebinju radi u Novoteksu 5 godina. Radi i u glinci, iu panfleksu . Ko to dopusta, jeli to zakonito?
Nije kriv Lazo vec ko ga imenuje. Sudija. trebalo je imenovati Stojana Jovica. Sto Stojan reče ne treba nama ovde dirigovani stecajac. jadni mi radnici.
Kod Laze stecaj trajeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee dugoooooooooooooooooo.