BANJALUKA, Banjalučki Privredni sud otvorio je stečajni postupak u Fabrici sokova “Fruktona” i prihvatio izvještaj privremene stečajne upravnice Ljiljane Grujić, koja je stanje u preduzeću okarakterisala neodrživim za nastavak redovnog poslovanja.
U obrazloženju za otvaranje stečajnog postupka Grujićeva, sada stečajna upravnica u “Fruktoni”, navela je da je u poslovanju ove fabrike nelikvidnost već duže vremena trajno stanje, te da konstantna blokada njenih šest transakcionih računa s neznatnim prekidima traje još od 2008. godine.
Svi povjerioci “Fruktone” svoja potraživanja od fabrike treba da prijave u roku od 30 dana u Privrednom sudu, a ispitno ročište na kojem će biti iznesena konačno priznata potraživanja biće održano 20. decembra.
Grujićeva je u izvještaju navela da u ovoj poslovnoj godini gubici iznose 1,79 miliona KM, dok gubitak iz prethodnih godina doseže 9,26 miliona KM.
Vrijednost imovine “Fruktone” je procijenjena na 11,23 miliona KM, dok njene obaveze iznose 12,20 miliona KM.
Ljubomir Krečar, predsjednik Sindikata “Fruktone”, istakao je da je otvaranje stečaja legalizacija kriminala u preduzeću.
“Sada kada je stečaj otvoren govoriće se samo o tome kolike su njegove obaveze i gubici firme, a niko neće postavljati suštinsko pitanje kako je ‘Fruktona’ dospjela u ovakvu poziciju i ko je u tom periodu upravljao firmom”, kaže Krečar.
On je dodao da će radnici “Fruktone” završiti kao obespravljeni početnici na birou, te da mnogima od njih staž nije uvezan 11 godina.
“Fruktona” je obustavila proizvodnju početkom maja nakon što je ostala bez licence za punjenje osvježavajućeg pića pepsi.
Mali akcionari su sa sumnjivim finansijskim transakcijama u “Fruktoni” upoznali i Državnu agenciju za istrage i zaštitu (SIPA), te tužilaštva RS i BiH.Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ovo je jedna velika sramota. Dozovoliti da tako jedno preduzeće koje imalo kakvu – takvu šansu za uspješno polovanje i koje je jedino izišlo iz mutne privatizacije kao svijetli primjer uđe u stečaj je nedopustivio a sve zarad atraktivne lokacije. Misilim da bi vlada trebalo da, pretpostavljam kao najveći povjerilac u stečanom postupku pokrene reorganizaciju i nastavi sa poslovanjem.
Da je to kome u interesu, lako bi se rijesilo! Strah me i pomisliti na kakve ce sve prepreke i probleme naici, sad vec bivsi radnici “Fruktone”?! Nepovezan staž osiguranja, neiplsćene zarade i ostalo. A sve zarad nečijeg sitnog inetersa. Jadan je ovaj narod!
Radnici”Fruktone” ima nesreću da imaju nekretnine na atraktivnoj lokaciji, a to je isto kao kada imaš previše lijepu ženu pa je na meti svim mogućim dripcima.
The horsemen are drawing nearer
On the leather steeds they ride
They have come to take your life
Stecaj je bio neminovan, kada se pogleda sta je sve prethodilo istom. U ovom slucaju postupak stecaja i sam stecaj ce imati ulogu gumice koja ce izbrisati sve lopovluke, a zajedno sa lopovlucima i krivce, ali i radnike. Sve po zakonu.