BANJALUKA, Polovna vozila koja će dolaziti na BiH tržište moraju imati motor sa najmanje EURO 3 standardom, svi dijelovi, uređaji i oprema moraju biti homologovani u skladu sa dopunom ECE pravilnika koji reguliše tu oblast i upravljač na tim vozilima ne smije biti na desnoj strani”, izjavio je danas Drago Talijan, direktor EIB Internacional centra za motorna vozila u Banjaluci, kompanije koja je nosilac konzorcijuma za poslove homologacije.
“Propisi kojima se reguliše oblast homologacije vozila su u postupku objavljivanja u Službenom glasniku BiH i očekuje se da budu objavljeni tokom ove nedjelje”, najavio je Talijan.
On pojašnjava da je homologacija postupak provjere homologacijske podobnosti vozila sa aspekta bezbjednosnih i ekoloških zahtjeva koji su propisani ECE pravilnicima i njihovim dopunama koji su na snazi u BiH.
“To je administrativni postupak u kome se provjerava da li su dijelovi, uređaji i oprema na vozilu napravljeni u skladu sa usvojenim propisima, što se provjerava pregledom homologacionih oznaka i da li je predmetno vozilo sastavljeno od dijelova koje je specificirao proizvođač, odnosno da li odgovara deklarisanim podacima proizvođača”, objasio je Talijan.
Ukoliko vozila dolaze iz zemalja u kojima se saobraćaj odvija po drugačijim pravilima nego u BiH, kao što su Velika Britanija i SAD, takva vozila prolaze posebnu provjeru usklađenosti jer je sistem za upravljanje na ovim vozilima neprilagođen uslovima u kojima se odvija saobraćaj u BiH, a razlike postoje i kod svjetlosnih signalnih uređaja.
Talijan kaže da je procedura za homologaciju vozila identična za fizička i za pravna lica u BiH.
On je precizirao da homologaciji podliježu vozila klasifikovana prema UN ECE kategorije L /UN ECE/ (motocikli L1, L2, L3, L4, L5, L6 i L7), kategorije M (za prevoz putnika M1, M2, M3), kategorije N (za prevoz tereta N1, N2 i N3), kategorije O (priključna vozila O1, O2, O3 i O4) i kategorije T traktori.
Prema njegovim riječima, za podršku procesu homologacije razvijen je softver koji omogućava da svi učesnici ovog procesa imaju autorizovan pristup informacionom sistemu.
Za homologaciju polovnih vozila koja nisu prešla više od 3.000 km ili nisu duže registrovana od tri mjeseca, od dokumentacije su potrebni saobraćajna dozvola ili drugi identifikacioni dokument za vozilo, a uz zahtjev treba priložiti takozvani “COC /COC/ dokument” ili potvrdu proizvođača.
“Ukoliko uvoznik ne posjeduje takve dokumente, ovlašteni uvoznik za tu marku vozila izdaće potvrdu proizvođača u kojoj će biti svi potrebni podaci o vozilu. Ovaj postupak će se odvijati u okviru zatvorenog informacionog sistema, tako da će građani biti pošteđeni šetanja i čekanja u postupku pribavljanja dokumentacije za vozilo”, rekao je Talijan.
Govoreći o plaćanju carine, on je istakao da se ona za polovna vozila naplaćuje prema carinskim tarifama, zavisno od toga da li vozilo potiče iz EU ili izvan EU, a plaćanje carinskih dažbina se obavlja putem špeditera.
“Troškovi homologacije zavise od kategorije vozila a plaćanje će se obavljati žiralnom uplatom, prema cjenovniku i instrukciji koju će građanima davati u tehničkim servisima koji će vršiti pregled vozila i dokumentacije”, rekao je Talijan.
Što se tiče tehničkog pregleda vozila koja dolaze na tržite BiH, odnosno koja se u BiH prvi put registruju, na tehničkom pregledu moraju imati dokaz o tome da su prošli postupak homologacije.
“U eTP obrazac se upisuje broj dokumenta koji se dobija nakon homologacije. Tehnički pregled za ova vozila se obavlja na način i po proceduri kako se pregledaju i vozila koja su već u eksploataciji”, rekao je Talijan. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ako, vozilo dolazi iz EU i ima onaku motora Euro 3, koliko će građani BiH, plaćati ”harač”, ,mislim koliko će iznositi ”homologacija” za državu BBosnu i Hercegovinu i njene puteve.
U R.Srbiji se za vozilo proizvedena 2000 i ranije plaća 5o Eura, a posle te godine se ne vrši homologacija.
Pozz