PRIJEDOR – Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić izjavio je danas da će već u ovoj sedmici početi smjene rukovodilaca šumskih gazdinstava koja posluju s gubitkom.
“Za sada mogu najaviti jedno ili dva koja će sigurno biti do kraja ove sedmice. I neću vam sad to govoriti, pošto se počne spekulisati. Najčešće mi to napravi problem da svi ti koji treba da budu predmet smjena onda angažuju maksimalno sve napore i onda se to odugovlači“, rekao je Minić novinarima u Prijedoru.
On je naveo da i dalje stoji isključiva naredba da “Šume Republike Srpske” moraju pozitivno poslovati.
“Kada su u pitanju sva ona šumska gazdinstva koja ne posluju /pozitivno/, doći će do promjene menadžmenta. To nije postupak u kojem pritisnite dugme, ali to će se dešavati, mislim već i u ovoj sedmici“, najavio je Minić.
On je naglasio da će biti nastavljene jake kontrole i da će one dati rezultat, te ponovio da devet šumskih gazdinstava trenutno negativno posluje.
“Imamo pomake u odnosu šestomjesečni i devetomjesečni izvještaj, imamo realne probleme koji su bili s proljeća i prva dva-tri mjeseca. Jednostavno pravimo analizu, ne idemo po sistemu negativan odmah da se smijeni, nego da vidimo ko je stvarno, ozbiljno shvatio primjenu informacionog sistema SAP, realizacije, proizvodnje i svega ostalog. Možda će neko i biti u globalu da nije izašao na pozitivnu nulu, a da ne bude smijenjen, ako vidimo da imamo smanjenje gubitka koji je konkretno iznosio 500.000 na šestomjesečnom izvještaju, a onda na kraju godine to bude 10.000 ili 12.000 KM“, pojasnio je Minić.
On je dodao da u SAP sve mora biti uneseno do kraja godine.
“Jedan ogroman posao smo uradili i to ću vam na kraju prezentovati – sve podatke i sve ono što je uradila i Vlada i resorno ministarstvo i vidjećete koja je efektivnost od toga, možda ne konkretno u ovoj godini, ali mora biti pozitivno. Vidjećete kako će to poslovanje ubuduće izgledati“, poručio je Minić.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Privatizirajte ta šumska gazdinstva i riješićete probleme sa stvaranjem gubitaka na teret buđeta.
Ubrzo nakon privatizacije bi šume nestale, gazdinstva bi otišla u stečaj, radnici ostali bez posla, a vlasnici ne bi znali šta bi sa silnim parama.
Upravo tako
Prirodna bogatstva nikad ne bi smjela da zavrse u rukama privatnih lica.
Jednom prilikom sam imao priliku da razgovaram sa jednim od tadasnjih direktora
sumskog gazdinstva ,pitao sam ga kako je moguce da sumsko gazdinstvo bude u
minusu obzirom da sijeku i prodaju nesto sto su fakticki dobili dzaba ?
Odgovor je bio prilicno logican ,covjek je rekao da ima 8 radnika koji sijeku i izvlace sumu
i 200 radnika u upravi i da svaka vlast uhljebljuje svoje podobne koji uopste nisu potrebni za
funkcionisanje gazdinstva i da su samo mjesecne plate i doprinosi veci mjesecnih prihoda.