ZAGREB, Nakon najave nove ekonomske krize u SAD, u Hrvatskoj se neće pojaviti nova, jer ni ona od prije tri godine nije prošla, smatra ekonomski stručnjak Ljubo Jurčić.
“Ne bih se složio da dolazi nova kriza. Riječ je o staroj krizi, odnosno konkretno riječ je o drugom talasu krize”, rekao je Jurčić za hrvatske medije.
Naime, situacija danas uveliko je slična onoj iz 2008. godine kada se dogodila svjetska ekonomska kriza koja je pogodila i Hrvatsku. Karakteristike su gotovo iste: nesigurnost na svjetskim berzama, te negativne privredne aktivnosti niza zemalja na međunarodnom tržištu finansija. Prije svega riječ je o situaciji u SAD-u, ali i trenutnoj krizi u Grčkoj, Portugalu, Španiji, Italiji i Irskoj.
Jurčić kaže da je na tržištima 2008. godine bio prisutan veliki broj “šupljih” obveznica koje su države tada sanirale svojim obveznicama koje su se pokazale “jednako šupljim”.
“Posljedice takvog rješavanja krize danas dolaze na naplatu”, rekao je Jurčić govoreći o trenutnoj situaciji sa sniženjem američkog kreditnog rejtinga, te dužničkoj krizi u Evropi.
On kaže da je sama Hrvatska kriva za krizu i to čak 80 odsto, a tek za 20 odsto problema u zemlji kriva je svjetska ekonomska situacija.
Govoreći o smjernicama ekonomskog razvoja, koje je Vlada Hrvatske donijela prije desetak dana, Jurčić kaže da to nije dokument koji je podložan ekonomskoj analizi s obzirom da je postavljen na političkim temeljima bez jasnih statističkih i ekonomskih pokazatelja.
Ekonomski analitičar Damir Novotni kaže da bi bilo najbolje da hrvatska Vlada pođe na godišnji odmor, jer će “samo smetati”.
“Bolje je da ništa ne radi, jer trenutno za nas radi Evropska unija. Onog trenutka kada uđemo u EU dogodiće nam se rast sam po sebi, doduše mali i sigurno ne toliko koliko predviđa ova Vlada, ali ipak rast”, kaže ekonomski analitičar Novotni.
On kaže da se Hrvatska trenutno nalazi na periferiji ekonomskih zbivanja, što po njemu i nije tako loše, i dodaje da se svjetska zbivanja u ovom slučaju ne bi trebala odraziti na zemlju.
“Kriza u SAD-u prije svega je politička kriza, odnosno stvar odluke kako će se problem rješiti, a ne konkretno stvar ekonomskih smjerova. S obzirom da su u fokusu zbivanja na finansijskim tržištima SAD-a i Grčke političke odluke, smatram da do neke nove globalne krize neće doći”, kaže Novotni.
Novotni kaže da su države 2008. godine spašavale banke zadužujući se na privatnom tržištu, dok je današnji problem zaduženosti, odnosno deficita, problem političke prirode, a ne same ekonomije.