BEOGRAD, Vlada Srbije uz najavljene reforme javnog sektora, priprema i ozbiljne promjene u načinu i obimu plaćanja svih vrsta poreza, pišu beogradske “Večernje novosti”.
Ministar finansija Srbije Diana Dragutinović smatra da su “postojeći modeli oporezivanja nepravični i neefikasni” i da je potreban suštinski zaokret u politici oporezivanja dohotka fizičkog lica, dobiti kompanija i imovine.
Prema njenom mišljenju, poreska reforma, za koju se treba založiti, najveću prednost daje pravičnosti.
“Pravičnost podrazumeva da svi građani koji ostvare isti nivo dohotka u toku godine, bez obzira iz kojih izvora potiče taj prihod, plaćaju isti iznos poreza na dohodak građana. Takođe, podrazumeva se i da svi oni koji ostvare veći dohodak, izdvajaju i veći procenat dohotka za plaćanje poreza. Ako se uzmu u obzir ova dva parametra, za postojeći porez na dohodak građana u Srbiji može da se kaže da značajno narušava princip pravičnosti”, rekla je Dragutinovićeva.
Ona je istakla da i način obračuna poreza na imovinu značajno narušava princip pravičnosti i da je “sistem poreskih kredita takav da pogoduje vlasnicima najvrednije imovine”.
“Umesto da neoporezivi iznos bude vezan za određenu vrednost poreske osnovice, pa, na primer, neoporezivo bude milion dinara po članu domaćinstva koji ima prebivalište u stanu ili kući, poreski kredit danas je definisan kao 40 odsto vrednosti objekta vlasnika, uz dodatnih deset odsto za svakog člana do iznosa od 70 odsto. Posledica ovakvog sistema je još izraženije favorizovanje bogatijih građana”, objasnila je Dragutinovićeva.
Prema dostupnim podacima, natprosječno bogati sloj u Srbiji čini oko deset odsto ukupnog stanovništa, što znači da postoji oko 700 000 imućnih, navode “Novosti” i dodaju da porez na dohodak koji je natprosječan u Srbiji plaća manje od 20 000 ljudi.
Pri tom, Srbija ima jednu od najnižih poreskih stopa na dohodak građana u Evropi.
Tako je ove godine taj namet platio svako ko je legalno u 2008. godini zaradio više od 1,65 miliona dinara i to za manja odstupanja od prosjeka deset odsto, a veća 15 odsto.