TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros pale jer je slabljenje kineske i ekonomije evrozone navelo ulagače na dobitonosnu prodaju.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks jutros pao 1,2 odsto, a više od 1 odsto potonule su i cijene akcija u Šangaju te Hong Kongu.
I u Australiji su cijene akcija pale, 0,1 odsto, dok su u Južnoj Koreji i Singapuru ojačale između 0,1 i 0,3 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na gubitku 0,4 odsto, pa bi u cijeloj ovoj nedjelji mogao zabilježiti pad od oko 2 odsto.
Još od jučerašnjih podataka koji ukazuju na usporavanje rasta kineske ekonomije, najvećeg svjetskog uvoznika sirovina, pod pritiskom su akcije u rudarskom sektoru. Jutros je akcija australijskog BHP Billitona pojeftinila više od 1 odsto.
Juče su objavljeni i podaci koji pokazuju da evrozona neće izbjeći recesiju, posebno zbog neočekivano oštrog pada industrijske aktivnosti u Njemačkoj i Francuskoj.
I dok slabljenje ekonomije Kine i evrozone nije neočekivano, ulagače su pokolebali podaci o padu novih narudžbi u obje regije, što bi moglo naštetiti cjelokupnoj svjetskoj ekonomiji.
Stoga ni dobri makroekonomski podaci iz SAD-a nisu ohrabrili ulagače.
Strahovanja od slabljenja rasta ključnih izvoznih tržišta izazvala su jutros pad cijena akcija japanskih izvoznika. Akcije Toyote, Honde i Sonya pojeftinile su između 1,4 i 2,3 odsto.
Na valutnim tržištima, pak, evro i dalje slabi. Jutros je njegov kurs zaronio ispod nivoa od 1,32 dolara, dok se juče u ovo doba kretao oko 1,3240 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena evra skliznula je s jučerašnjih 110,30 na 109,30 jena.
I dolar je oslabio prema japanskoj valuti, pa mu je kurs pao s 83,30 na 82,80 jena.
Jačanje jena posljedica je smanjene sklonosti ulagača prema rizičnijim investicijama, pa kapital usmjeruju u sigurnija utočišta.
Nakon što je juče potonula za gotovo 2 dolara, terminska cijena nafte na berzi u Njujorku ojačala je jutros 15-ak centi, na 105,50 dolara po barelu, prenose agencije.