LONDON, Globalna potrošnja nafte pala je prošle godine 0,6 odsto i to je prvi pad poslije 1993. godine ali i najveći još od 1982. godine. Uzrok se nalazi u globalnom privrednom poremećaju i posustaloj tražnji za energentom, kaže se u najnovijem izvještaju British Petroleuma.
U godišnjem izvještaju iste kompanije ističe se i da je globalna proizvodnja prošle godine porasla 0,4 odsto, na ukupnih 81,8 miliona tona dnevnih barela. Prethodnih pet godina globalni rast potražnje za svim fosilnim gorivima nadmašivao je uobičajeni prosjek. Potrošnja nafte je u 30 najrazvijenijih ekonomija svijeta, koje su okupljene u organizaciji OECD-a, pala prošle godine 3,5 odsto i to je predstavljalo treću uzastopnu godinu smanjenja. Najveći pad potrošnje je vezan za SAD gdje je ona skliznula 6,4 odsto.
Potrošnja je, međutim, porasla u Kini, Indiji i na Srednjem istoku. Prošle godine po prvi put su poslije 1998. godine pale i globalne rezerve nafte i to na nivo od 1 258 hiljada milijardi barela. Tome su posebno pogodavale smanjene rezerve u zemljama kao što su Rusija, Kina i Norveška. Pri sadašnjim proizvodnim stopama globalne rezerve su dovoljne da izađu ususret svjetskoj energetskoj tražnji u sljedeće 42 godine.
Prema podacima plasiranim u izvještaju svijet ima dovoljno rezervi nafte, gasa i uglja da decenijama unaprijed zadovolji svoju tražnju. Izazovi sa kojima se svijet suočava u pogledu energetskih potreba skopčani su, prema ocijenama u izvještaju, sa humanim a ne geološkim problemima.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.