BERLIN/PARIZ, Njemačka i Francuska, čije su ekonomije vodeće u zoni evra, ostvarile su tokom drugog tromjesečja pad privredne aktivnosti, u odnosu na prvi kvartal ove godine, objavljeno je danas u Berlinu i Parizu.
Bruto domaći proizvod (BDP) u Njemačkoj i Francuskoj opao je, naime, u drugom kvartalu 0,5 i 0,3 odsto, u poređenju sa prva tri ovogodišnja mjeseca.
Podaci o jenjavanju ekonomske aktivnosti u Njemačkoj i Francuskoj pojavili su se, inače, nakon što je prethodno saopšteno da je i u Japanu (čija privreda je druga po snazi u svjetu – iza američke, a ispred njemačke) u prošlom tromjesečju zabilježen jednoipoodstotni pad BDP -a, u poređenju s prva tri ovogodišnja mjeseca.
Analitičari na čije mišljenje se poziva agencija Rojters ocijenjuju da je ekonomski pad u Japanu i vodećim evropskim ekonomijama riječit dokaz da se privredna kriza, ranije započeta u SAD, “prelila” i na ostatak svjeta i da sve više “poprima globalne razmere”.
Rojters i druge vodeće zapadne novinske agencije su početkom ove sedmice prenjele mišljenje ekonomista koji procijenjuju da su privrede svih sedam najrazvijenijih zapadnih zemalja (SAD, Japan, Njemačka, Francuska, Velika Britanija, Italija i Kanada) sada “u recesivnom stanju”.
Njemački finansijski stručnjak David Kol ocijenjuje da je “privredno usporavanje tek počelo” i da će “najgore tek usljediti”, a slične, nepovoljne, prognoze daju i drugi ekonomisti.
Oni ukazuju da je, naprimjer, njemački nacionalni indeks akcija – DAX – ove godine izgubio 20 odsto prethodne vijednosti i da je u julu zabilježen najniži nivo poslovnog povjerenja u Njemačkoj od 11. septembra 2001. godine, kada su izvedene terorističke akcije po ciljevima u Njujorku i Vašingtonu.
Manjak poslova na tržištu zapadne Evrope i SAD neke njemačke kompanije užurbano nastoje da nadomjeste većim angažmanom u istočnoj Evropi, kao i na tržištima brzo rastućih ekonomija u Aziji, navodi se u izveštaju Blumberga iz Frankfurta.
Kompanija “Simens” će, naprimjer, zahvaljujući novim poslovima u Rusiji i Kini, u trećem kvartalu , kako je najavljeno, ostvariti veću zaradu od ranije očekivane.
Ekonomista Landesbank Baden – Virtemberg iz Štutgarta Jens Oliver Nikliš smatra da se tekuće privredno usporavanje u njegovoj zemlji na kraju, ipak, “neće završiti recesijom”.
Poluodstotni pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) u Njemačkoj, čija je privreda bez premca ne samo u 15 – članoj zoni evra već i u celoj Evropskoj uniji, zabilježen u periodu april – jun, bio je, inače, manji nego što su analitičari prethodno očekivali.
Ekonomisti su predviđali, u anketi koju je obavila agencija Blumberg, da će Njemačka u periodu od početka aprila do kraja juna zabilježiti smanjenje BDP -a od 0,8 odsto.
Ukoliko se nivo privredne aktivnosti ostvaren u drugom kvartalu uporedi sa istim prošlogodišnjim razdobljem, ali na sezonski prilagođenoj osnovi, tada je njemački BDP u periodu april – jun uvećan 1,7 odsto.
Federalni statistički zavod iz Vizbadena je smanjio stopu rasta njemačkog BDP -a u prvom tromjesečju ove godine na 1,3 odsto, sa ranije procijenjenih 1,5odsto, prenosi agencija DPA.
Analitičari ističu kao osnovne uzroke pada privredne aktivnosti u Njemačkoj, tokom drugog kvartala, jenjavanje izvoza zbog prejakog kursa evra, ali i smanjenje unutrašnje tražnje, usljed visoke inflacije, izazvane rekordnim skokom cijena nafte i drastičnim poskupljenjem prehrambenih proizvoda.
U analizi njemačke statistike se takođe ukazuje da je tokom drugog kvartala zabilježen i osjetan pad poslovne aktivnosti u veoma važnom građevinskom sektoru domaće privrede.
Pad privredne aktivnosti zabilježen je proteklih mjeseci ne samo u Njemačkoj i Francuskoj, već i u nizu drugih zemalja zone evra pa je u regionalni BDP, kako se procijenjuje, u drugom kvartalu opao, u odnosu na prvo tromjesečje ove godine, 0,2 odsto.
Navedeni kvartalni pad BDP – a u zoni evra je prvi takav negativan pokazatelj u proteklih deset godina, od kada faktički i postoji monetarna unija vodećih zapadnoevropskih zemalja.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.