HANOJ, Vijetnamski farmeri, poslije nekoliko loših godina, očekuju rekordni rod kafe “robusta” koja se uglavnom koristi za proizvodnju instant kafe i espresa, zbog čega već padaju cijene na berzi.
U anketi Blumberga, vijetnamski privrednici su prognozirali da bi rod mogao da bude za devet odsto veći nego prošle godine. Slične vijesti dolaze i iz Brazila koji je, poslije Vijetnama, drugi najveći svjetski proizvođač “robuste”. Uzgajivači u Indoneziji računaju da će ovogodišnji rod biti najveći u posljednjih 16 godina.
Pored rekordnog roda, cijenu kafe gura na dole i bojazan od usporavanja privrednog rasta u Evropi, a u vezi s tim i pada potrošnje. Evropljani, naime, popiju 56 odsto svjetske produkcije kafe.
“U atmosferi slabljenja privrede, ljudi će izostaviti jednu šoljicu kafe dnevno”, procjenjuju analitičari. Jedna šoljica, zajedno sa rekordnim rodom, može da na tržištu stvori veliki pritisak ponude.
Već u ovogodišnjoj sezoni svjetska ponuda na tržištu je premašila potražnju za 2,5 miliona vreća kafe, dok je još prošle godine nedostajalo 700.000 vreća.
Cijene su zbog toga ove godine pale za nepunih deset odsto, a za sljedeću godinu se računa na dalji pad cijene za sedam odsto. Niže cijene bi mogle da smanje naknade proizvođačima, među kojima najveći udio na tržištu drži švajcarska firme “Nestle”. Nije, međutim, sigurno, da li će prerađivači sniziti i krajnje cijene za potrošače.
Prema nekim mišljenjima, ne treba računati na pad cijene kvalitetnije sorte arabika. U Gvatemali, San Salvadoru i Meksiku dvije sedmice je padala kiša, što je desetkovalo rod, podsjeća jedan trgovac kafom. On je naveo da raste i potrošnja u zemljama kao što su Brazil ili Kina, pa na tržištu ima manje “arabike”.
Analitičari smatraju da će svjetska proizvodnja kafe “robusta” rasti i u narednim godinama, što će uticati na smanjenje njene cijene. U pogledu “arabike”, kako prenosi Blumberg, nisu tako sigurni. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Postovani,koja je trenutna cena sirove kafe?Hvala…