BANJALUKA, Cijena metra kvadratnog poslovnog prostora u RS je u proteklih pet godina u prosjeku pala četiri puta, a zbog smanjene potražnje pad vrijednosti se nastavlja, kažu vlasnici agencija za nekretnine.
Teška privredna situacija, koja je kumovala zatvaranju malih trgovina, svakodnevno gasi potrebu za iznajmljivanjem poslovnih prostora, dok se za kupovinu lokala sitniji privrednici gotovo uopšte ne odlučuju.
Senka Gatarić-Vasilić, vlasnica banjalučke agencije za nekretnine “Euroagent” je rekla da cijena metra kvadratnog poslovnog prostora ima trend konstantnog pada.
“Ponuda poslovnih prostora za prodaju je velika, a intresovanje za kupovinu lokala sve manje”, kaže Gatarić-Vasilićeva i dodaje da je poznat podatak da se zbog krize mjesečno zatvori 200 radnji, što je jedan od neizostavnih faktora koji utiču na konstantan pad vrijednosti.
Gatarić-Vasilićeva je dodala da se metar kvadratni poslovnog prostora na periferiji Banjaluke sada može kupiti i po cijeni metra kvadratnog stare stanogradnje, pa čak i jeftinije, odnosno po cijeni od 1.400 do 1.800 KM.
Iz banjalučke agencije za nekretnine “Pont” su istakli da se sada u centru Banjaluke cijena metra kvadratnog poslovnog prostora kreće između 2.500 i 6.000 KM, što je prije pet do šest godina bilo nezamislivo.
U ovoj agenciji su dodali da je trenutno sve manji broj onih koji traže da kupe male poslovne prostore od 15 do 20 metara kvadratnih, što će biti trend koji će se nastaviti, ali napominju da značajnija potražnja vlada za poslovnim prostorima velike kvadrature koje sada traže veće finansijske institucije.
Vlasnici agencija ocjenjuju da se zbog novouvedenih uslova na tržištu uskoro neće moći izadvati “sve i svašta” i potvrđuju da će se ubuduće nastaviti manja potražnja za sitnijim poslovnim prostorima.
Poseban akcenat kod njihove prodaje će uskoro biti usmjeren i na to da će morati da ispunjavaju sve više uslova, jer se više neće moći izdavati i pordavati prostori bez WC-a, male kvadrature i bez osnovnih infrastukturnih specifikacija.
Vlasnici agencija dodaju da će se uspostavljanjem novih uslova koje moraju ispuniti poslovni prostori morati tačno znati koliku kvadraturu mora imati apoteka, ambulanta ili trgovinska radnja.
Nebojša Balaban, član Udruženja ekonomista SWOT, je ocijenio da u trenutnoj situaciji velikom broju malih firmi se ne isplati da kupuju prostore u novoj gradnji.
“Ovo se posebno odnosi na one koji planiraju da se bave nekom malom trgovinom jer sada nije pametno da kupuju poslovne prostore”, rekao je Balaban i dodao da je za sitne privrednike iznajmljivanje, a ne kupovina, ipak bolja opcija.
On je dodao da će potražnja za poslovnim prostorima padati do blage stabilizacije privrednih kretanja. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
u svaki poslovni prostor treba uvesti i obavezni sistem ventilacije postorije ovako kako je sada u mnogim lokalima je zagušljivo