Podbacila je čak i šljiva, koje obično ima dovoljno za domaće potrebe, a slab rod cvekle natjerao je prerađivače da ipak koriguju svoje prvobitne planove o količinama koje će preraditi.
Direktor banjalučke”Vitaminke” Žarko Mikić kaže za “Glas Srpske” da je u pogonima ove fabrike prerađeno oko 3.500 tona sirovine.
– Crvenu papriku i baburu te cveklu uvezli smo iz regiona kako bismo ispunili plan proizvodnje. Nema dovoljno ni šljive, koju smo ranije uspijevali da obezbijedimo u domaćim voćnjacima. Prinuđeni smo da uvezemo i šipak za marmeladu, jer ovdje nema dovoljno da se otkupi, odnosno nema ljudi koji bi brali šipak – rekao je Mikić i dodao da je “Vitaminka”, uprkos nedostatku domaćeg voća i povrća, povećala proizvodnju za oko šest odsto u odnosu na 2018. godinu.
Za iduću sezonu imaju ambiciozne planove, prema kojima će obim proizvodnje skočiti za oko 30 odsto u odnosu na ovu godinu.
Da je kišno vrijeme uticalo na rod voća i povrća te da je godina zbog toga bila lošija nego inače, potvrđuju i u preduzeću “Sava Semberija” u Bijeljini, naglasivši da su sirovinu mahom uvozili iz Srbije.
– Sav rod paprike, kupusa i paradajza na području Semberije smo otkupili, međutim, papriku smo morali uvesti jer ona čini najveći udio u našim proizvodima – rekli su u preduzeću “Sava Semberija”.
Rukovodilac sektora unutrašnjeg tržišta u preduzeću “Spektar drink” Nebojša Jeftić kaže za ”Glas Srpske” da je u pogonima te fabrike ove godine prerađeno oko 600 tona sirovine.
– Bilo je i boljih godina, ali smo, u principu, zadovoljni. Uvezli smo ono čega nema na našem tržištu, a to je aronija, kao i koncentrat jabuke kojeg ima i kod nas, ali je povoljnija cijena u Srbiji. Kupusa, koji takođe prerađujemo, ima dovoljno i otkup još traje – rekao je Jeftić.
CIJENE
Prerađivači ističu da su zbog nedovoljne količine voća i povrća na
domaćem tržištu cijene sirovine skočile za oko 20 odsto.
– S obzirom na to da smo sirovinu plaćali skuplje, bili smo prinuđeni da podignemo i cijene naših proizvoda – istakli su prerađivači.
Komentariši