BERLIN, Francuska je izrazila uvjerenje da će lideri EU usvojiti francusko-njemački prijedlog o novim budžetskim mjerama na samitu u Briselu i ocijenjuje kao “neprijatnost” izjavu evropskog komesara za pravosuđe Vivijen Reding koja je bilateralnu incijativu nazvala “neodgovornom.”
Očekuje se da će se lideri EU usaglasiti sa uvođenjem sankcija zemljama članicama koje su prekršile pravila o deficitu i zaduženju, ali Njemačka i Francuska izazvale su negodovanje nedavnim sporazumom u kojem zahtjevaju promjene Lisabonskog sporazuma kako bi se garantovala dugoročna fiskalna disciplina.
Francuski ministar za evropska pitanja Pjer Leluš rekao je danas u Berlinu da je bio neizbježan određen nivo “dramatizacije” na samitu, ali da postoji osjećaj realnosti koji će na kraju pobijediti, možda ne i odmah večeras.”
On je odbacio kritike da dvije zemlje diktiraju politiku.
“To nije diktat, to je francusko-njemačka prisutnost u Evropi. Naravno, tome nije cilj diktiranje velikih manjima, to bi bilo smješno,” rekao je Leluš.
Njemačka želi ograničene izmjene Lisabonskog ugovora čime će se omogućiti uvođenje stalnog sistema za rješavanje dužničke krize u zemljama evro zone i zaprijetila je blokadom drugih reformi ako ne bude postignut dogovor o izmjenama ustava.
Evropska komisija je vršila pritisak na njemačkog kancelara Angelu Merkel i francuskog predsjednika Nikolu Sarkozija da odustanu od prijedloga, koji su iznijeti tokom njihovog sastanka u francuskom gradu Divilu 18. oktobra.
Evropski komesar za pravosuđe Vivijen Reding je upozorila da bi, nakon što je deset godina pregovora bilo potrebno da se usvoji Lisabonski ugovor, njegova izmjena značila otvaranje “Pandorine kutije” i nazvala je njemačko-francuski prijedlog “neodgovornim”. Njena izjava izazvala je ljutnju kod Leluša.
“Ne možete javno kritikovati lidere Francuske i Njemačke ili bilo koga. Članovi Evropske komisije ne mogu izabrane lidere nazivati neodgovornima jer njih niko nije birao,” istakao je Leluš reagujući na komentar Redingove.
Leluš je naglasio da su francuski i njemački lideri imaju pravo da traže promjene Lisabonskog ugovora i upitao “ko je dama koja kaže da to izabrani predsjednik i kancelar ne mogu učiniti?”
On je podsjetio da je Redingova prethodno kritikovala Francusku zbog deportacije Roma ali da je sada proširila svoju “ofanzivu” uključujući i Njemačku.