BANJALUKA, U Banjaluci je danas potpisan preliminarni sporazum o uspostavljanju strateškog partnerstva između elektroprivreda Republike Srpske i Srbije i italijanske kompanije “Seći energija” radi realizacije projekta “Srednja Drina” putem zajedničkog ulaganja čija je vrijednost 870 miliona evra.
Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željko Kovačević rekao je da projekat “Srednja Drina” predviđa izgradnju tri hidroelektrane – Dubrava, Tegare i Rogačica ukupne instalisane snage 320 megavata.
On je dodao da je današnji sporazum početak aktivnosti u skladu sa ranije potpisanim dokumentima između Vlade RS, Srbije i Italije, izrazivši očekivanje da će nakon istraživanja ubrzo početi realizacija ovog projekta.
Govoreći o eventualnim poteškoćama sa institucijama BiH, Kovačević je istakao da nema nikakvih prepreka za realizaciju ovog projekta i naglasio da je riječ isključivo o ekonomskim interesima, na koje politika neće imati uticaj.
Savjetnik predsjednika Vlade Srbije Petar Škundrić rekao je da “Srednja Drina”, zajedno sa izgradnjom hidroelektrana na rijeci Ibar, predstavlja najznačajniji regionalni projekat koji se odnosi na obezbjeđivanje dovoljnih količina čiste energije na bazi obnovljivih izvora.
On je dodao da je ovaj projekat u skladu sa evropskim direktivama, prema kojima svaka članica EU treba da obezbijedi oko 20 odsto u odnosu na potrošenu energiju, te da će on RS i Srbiju pozicionirati kao značajne proizvođače čiste energije u ovom dijelu Evrope.
Direktor preduzeća “Elektroprivreda RS” Branislava Milekić precizirala je da današnji sporazum utvrđuje principe zajedničkog ulaganja koje predviđa 51 odsto učešća kompanije “Seći energija” i 49 odsto elektroprivreda RS i Srbije, te međusobne odnose u izradi projektno-tehničke dokumentacije.
Ona je dodala da će sve tri kompanije-potpisnice, nakon što usvoje studiju ekonomske opravdanosti, pristupiti formiranju zajedničkog privrednog društva.
Govoreći o uslovima kompanija potpisnica, Milekićeva je rekla da “Seći energija” treba da obezbijedi podsticajne mjere Vlade Italije koja bi 15 godina obezbjeđivala cijenu za energiju proizvedenu u hidroelektranama u iznosu od 155 evra za megavat-sat.
“Na strani Italije je i pomoć za obezbjeđenje finansiranja potpisivanja PPA ugovora, a elektroprireda RS i Srbije treba da omoguće saradnju sa svim nadležnim institucijama u dobijanju potrebnih dozvola, te priključenje na dalekovodnu mrežu”, rekla je Milekićeva.
Prema njenim riječima, italijanska Vlada treba da obezbijedi i interkonekciju sa italijanskom mrežom.
Direktor “Elektroprivrede” Srbije Dragomir Marković izrazio je očekivanje da će gradnja početi 2013. godine, dok bi električna energija iz srednje Drine trebalo da se koristi 2019. godine.
On je podsjetio da “Elektroprivreda” Srbije sa kompanijom “Seći energija” već sarađuje kroz formiranje zajedničkog preduzeća za izgradnju 10 hidroelektrana na Ibru.
Prema riječima predsjednika Grupe Industriali Makaferi Gaetana Makaferija, subvencijama italijanske vlade za energiju proizvedenu u inostranstvu stvoriće se mogućnost za preduzeća iz Srbije i RS da maksimalno iskoriste svoje hidropotencijale i ostvare dodatnu ekonomsku dobit.
On je istakao da je ova grupacija nedavno razvila svoj sektor obnovljive energije i da u tom pogledu svoje aktivnosti koncentrišu na region Balkana.