BIJELJINA – Pavlović International banka planira dvije emisije akcija vrijednosti 14 miliona maraka, a cilj im je povećanje kapitala i dalji rast i razvoj.
Predsjednik Nadzornog odbora Milovan Erić sazvao je za 3. septembar vanrednu sjednicu Skupštine Pavlović International banke na čijem dnevnom redu su prijedlozi odluka o 18. i 19. emisiji akcija upućenoj investitorima koji će za upisane hartije od vrijednosti uplatiti iznos od najmanje 100.000 KM po investitoru bez obaveze objavlјivanja prospekta.
Prvom odlukom odobrava se 18. emisija običnih akcija Pavlović banke, a koja je upućena investitoru Miroslavi Pavlović iz Bijeljine koja je vlasnik 52,41 odsto običnih redovnih akcija banke.
„Nominalna vrijednost emisije je 7.000.000 KM. Prodajna cijena po akciji 1 KM“, navedeno je u odluci.
Drugom odlukom odobrava se 19. emisija običnih akcija banke ponudom upućenoj investitorima koji će za upisane hartije od vrijednosti uplatiti iznos od najmanje 100.000 KM, a najviše 1.000.000 KM po investitoru.
I ovom odlukom je propisano da je nominalna vrijednost emisije 7.000.000 KM, odnosno da je prodajna cijena po akciji 1 KM.
Cilj emisija akcija je „povećanje osnovnog i ukupnog kapitala, podrška daljem rastu i razvoju banke, realizacija strateškog plana banke, jačanje konkurentske pozicije banke na lokalnom tržištu, jačanje kapitalne adekvatnosti i širenje i diverzifikacija izvora finasiranja“.
Akcijski kapital Banke iznosi 25.744.179 KM i sastoji se od 19.744.179 običnih akcija, nominalne vrijednosti jedne akcije od 1 KM i 6.000.000 prioritetnih nekumulativnih konvertibilnih akcija nominalne vrijednosti jedne akcije od 1 KM.
Na Skupštini će biti razmatrani i revidirani Strateški plan Pavlović International banke za period 2018. – 2020. godina, Plan poslovanja za 2018. godinu i Plan kapitala za 2018. godinu.
Pavlović International banka ostvarila je neto gubitak na polugodištu 2018. godine od 2,74 miliona KM.
Finansijski rezulat značajno je slabiji nego u istom prošlogodišnjem periodu kada je gubitak iznosio 605 hiljada KM.
Broj zaposlenih u banci pao je na 185, nakon što je na polugodištu 2017. bilo 215 zaposlenih.
U banci je nedavno došlo do promjene na čelu Uprave, razriješen je Branislav Vlačo, a za vršioca dužnosti imanovana Ružica Janković, dosadašnji član Uprave.
Kao razlog za razrješenje Vlače navodi se “trajno neslaganje u provođenju poslovne politike Banke”.
Pavlović banka u većinskom vlasništvu je porodice biznismena Slobodana Pavlovića i negove kompanije „Slobomir“.
CAPITAL: S. Šurlan
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ovo kao da je mali Đokica smislio. Ajd vi dedi date par miliona al svako po milion a deda ostaje vecinski vlasnik. A onda zajedno snosimo rizik da deda pokrije gubitke koje je sam sebi uzeo. Ko bi normalan to prihvatio. Ne kontam
Nacice se neko. To sto pricas ima smisla ali nije isto akcionar koji ima 1% akcija i onaj ko ima 25.01% akcija.
U svakom slucaju ovo nije spas za Pavlovic banku. 14 miliona je realno mali iznos za bankarski sektor. Pavlovic banka mora da nadje nacin za brzi stabilan rast i da kroz par godina preraste u veliku banku ili ce propasti.
Vlasnik banke je star. Njegova smrt bi izazvala strah kod stedisa koji bi masovno povlacili svoje stedne uloge sto bi izazvalo propast banke. Znaci jedini nacin je da banka munjevito brzo poraste i da akcionati banke postanu veliki investicio fondovi koji bi svojom velicinom garantovali stabilnost banke.
Ispravka. Potpuno si u pravu. Previdio sam da je maksimalna vrijednost koju neko moze kupiti 1000000 km.