BEOGRAD, Izmjenama Zakona o deviznom poslovanju koje je usvojila Vlada Srbije otklonjene su pravne prepreke da građani prodaju svoje usluge i robu preko servisa za plaćanje preko interneta „PayPal”.
Međutim, ta kompanija tek treba da odluči da li će tu uslugu i omogućiti u Srbiji.
Srbija trenutno nije registrovana u odjeljku „zemlja“ koji je neophodno popuniti da bi se pristupilo uslugama koje pruža ovaj servis. Iz te kompanije poručuju da će ova godina biti posljednja bez „PayPala”, pa je izvjesno da će građanima Srbije od sljedeće godine biti omogućena kupovina preko interneta. Ipak, ostaje pitanje hoće li domaći privrednici moći da prodaju svoje proizvode na ovaj način, budući da se „PayPal” dosad nije interesovao za tu mogućnost.
– „PayPal” se dosad nije izričito izjašnjavao o tome da će ponuditi trgovcima mogućnost prodaje preko svog servisa. Kad zakon stupi na snagu, Ministarstvo spoljne, unutrašnje trgovine i telekomunikacija će im poslati dopis u kojem će navesti da više ne postoje nikakve prepreke ni za prodaju ni za kupovinu na ovaj način – kaže za „24 sata” Slobodan Marković iz Centra za razvoj interneta i stručnjak za elektronsku trgovinu.
Iako je Zakonom o deviznom poslovanju zabranjeno otvaranje bankovnih računa u inostranstvu, ova zabrana se neće odnositi na račune kod „PayPala” i sličnih servisa, što je u stvari bio preduslov da bi privrednici mogli da prodaju u inostranstvu.
“PayPal” funkcioniše tako što korisnik kod njih otvori nalog, unese podatke o svojoj platnoj kartici i dalje prilikom plaćanja samo koristi podatke o svom nalogu, dok podatke sa kartice više nikada ne ukucava. Posrednik u plaćanju skida novac sa kartice korisnika i prosljeđuje ga prodavcu i na taj način se postiže veća sigurnost i bezbjednost u poslovanju preko interneta. Bizlife.rs