BANJALUKA, U buticima širom Srpske u toku je rasprodaja zimske obuće i odjeće, koja se može nabaviti i po 70 odsto nižim cijenama, ali trgovci ističu da se malobrojni odlučuju da nešto pazare.
Sezonska sniženja odlična su prilika za stanovnike da svoj ormar osvježe novim modelima, međutim, trgovci kažu da nisu zadovoljni prodajom, koja je veoma slaba ove godine.
U Banjaluci sa gotovo svih izloga mame natpisi sa sniženjima od 50 do 70 odsto.
– U ponudi imamo džempere koji se mogu kupiti za 9,9 i 19,9 maraka, kao i zimske jakne i kapute koji su gotovo duplo jeftiniji nego na početku sezone – ističu u banjalučkoj Robnoj kući “Damjan”, gdje naglašavaju da se džemperi, majice, kape i rukavice najviše kupuju.
I butiku “Oviese” sniženje je od 30 do 50 odsto, a trgovci kažu da se najviše kupuju džemperi.
I trebinjski trgovci odlučili su se da snize cijene garderobe do čak 60 odsto, ali čini se prekasno jer su Trebinjci prethodnih dana ispraznili svoje novčanike, zbog čega je i kupovina slaba.
– Popustima će se izgleda najviše obradovati Crnogorci i Hrvati, koji su ovdje najredovnije i najizdašnije mušterije. Trebinjski novčanik je prazan, ali nikšićki, novljanski i dubrovački je puniji – ističu trgovci u Trebinju.
I u Doboju su izlozi radnji izlijepljeni reklamama o padu cijena, najčešće od 20 do 40 odsto, ali se na prste jedne ruke mogu izbrojati butici koji se mogu pohvaliti većim popustima.
U butiku “Mana” u Doboju cijene su niže do 40 odsto. Na sniženju su ženske, muške, dječije i bebi kolekcije.
– Najviše se prodaju rolke i džemperi, koji se mogu kupiti za dvadesetak maraka – rekli su nam u ovom butiku.
U većini dobojskih butika cijene kaputa, jakni i džempera snižene su najčešće do simboličnih 20 procenata.
I fočanski trgovci su omogućili svojim kupcima nešto niže cijene od deset do 20 odsto.
– Nešto više robe prodali smo pred same praznike, a sada kada smo napravili malo sniženje, mušterija nema mnogo. Svi su se već dosta istrošili – kaže trgovkinja u butiku “M” u Foči.
U većini butika u Mrkonjić Gradu odjeća je jeftinija i do 30 odsto, ali trgovci kažu da prodaja ne ide tako dobro kao ranijih godina.
Kupovna moć
U Pokretu potrošača RS ističu da je dosta slaba kupovna moć većine domaćinstava, zbog čega je slabo interesovanje kupaca i pored velikih sniženja.
– Kupuje se samo najosnovnije. To su hrana i higijenski proizvodi, i naravno plaćanje režija. Sve ostalo je postalo luksuz – ističu u Pokretu potrošača. Glas Srpske