TREBINJE – Trebinjski pčelari su negodovali zbog jako niskih cijena meda koji se prodaje u velikim marketima u Trebinju, a koje su i više od dva puta niže nego što je cijena hercegovačkog meda na tržištu, zbog čega su izrazili sumnju i u kvalitet i apelovali na lokalne, republičke i državne organe da učine sve da se sumnje otklone.
“S obzirom na to da je hercegovački domaći med već dvije-tri godine u maloprodaji 25 maraka po kilogramu, a ovaj u marketima košta 13 do 15 maraka, to u najmanju ruku izražava sumnju da se radi o lošem ili patvorenom medu, pa apelujemo na sve nadležne da iznađu mogućnost da ispitaju o kakvom medu se radi“, rekao je na pres-konferenciji Obrad Ninković, predsjednik Udruženja pčelara “Leotar”.
Podsjetivši da su i ranije pčelari u Republici Srpskoj pokretali inicijative da se urade analize meda na pijacama i u prodajnim objektima, te da je prije sedam-osam godina patvoreni med pronađen na trebinjskoj pijaci, on je kazao da se i tada samo na tome stalo, te da treba da se preduzimaju konkretni potezi kako bi se zaustavili uvoz i prodaja meda sumnjivog kvaliteta, ukoliko analize pokažu da je on patvoren.
Podsjetivši da pokret potrošača iz Srbije vodi kampanju da se ispita kvalitet meda na njihovom tržištu, pa se desilo da su od 25 uzorkovanih medova čak 22 bila patvorena, Ilija Šukić, zamjenik predsjednika Udruženja “Leotar”, kaže da ih je upravo to podstaklo da sumnjaju u kvalitet meda u marketima, gdje ni deklaracije nisu precizne, jer stoji da je porijeklo meda iz zemalja Evropske unije i zemalja koje nisu u Uniji, bez konkretne zemlje iz koje se uvozi.
“Ako bi se uradilo uzorkovanje i ispostavilo se da je med patvoren – nisu krivi marketi, već oni koji im med distribuiraju i naravno proizvođač, odnosno uvoznik ovakvog meda“, kaže Šukić, koji dodaje da je potrebno inače smanjiti uvoz meda i zaštititi domaći proizvod koji je stoodstotno i hranjiv i ljekovit, jer ozbiljni pčelari svoj med daju na analize i za to posjeduju sertifikate.
Pero Sredanović, predsjednik Upravnog odbora Pčelarske zadruge “Žalfija”, napominje da proizvodnja pravog hercegovačkog meda pčelara košta kao cijena meda koji se prodaje u marketima, tako da je nemoguće da se on prodaje za 13 do 15 maraka, jer se minimalno u cijenu moraju ukalkulisati i rad i ambalaža, ispitivanje i distribucija meda.
On je u tom kontekstu apelovao i na lokalne zajednice da se opreme mini-laboratorijima za ispitivanje meda, dok njegov kolega, direktor “Žalfije” Ognjen Skočajić ističe da bi i kupci trebalo da budu oprezni kod kupovine jeftinog meda, iako se zna da platežna moć stanovništva nije bogzna kakva.
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Naderali cijenu meda kao da prodaju sa zlatnim laticama. Sramota jel oni znaju kolike su plate a koliko kosta potrosacka korpa.
Ja nikada ne kupujem med u marketima, mislim da su sve same prevare.
Da je med skup, malo je reći, mada za pravi cijena do 20 KM je u redu, navikli smo, sve preko je deranje kože.
Slažem se da inspekcija treba bolje da radi svoj posao, jer je na tržištu more proizvoda koji ne zaslužuju da se tamo nađu!
Килограм не би смјео да буде преко 10 КМ.
Цертификовани органски манука мед са Новог Зеланда се продаје по овим цијенама по којима нас наши пчелари часте. А немају нити једног цертификата ни папира. Прије они варају него супермаркети.
Još kad bi znali, sa aspekta bioihemije i medicine, koliko je med manje-više beskoristan i predstavlja prosto najskuplji šećer koji možete kupiti po kilogramu, tek onda bi se kupci razveselili…
Da, i ja sam čitao na fejsbuku je to objavio lik koji je to čuo od drugog lika da je treći lik imao u rukama dokaz, ali globalistička urota sprečava širenje te informacije.
Evo ti bar jedna studija koja pokazuje da med nema nikakav efekat na holesterol i gliceride:
https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/effect-of-honey-on-lipid-profiles-a-systematic-review-and-metaanalysis-of-controlled-clinical-trials/C97F9F226AFD5FD493EDF4E735E4183F
Kao ni na imunitet:
https://oap-lifescience.org/ijn/article/1033
ne znam na koji još način može biti “zdrav” al eto mi ništa ne znamo, sve je sa FB
Goran želi da je po automatizmu u pravu i tu nema mnogo diskusije. Ljekovit je zato što njegova baba i đed kažu, i zato što su živjeli dugo. To što su bili 10x fizički aktivniji od današnjih ljudi i radili mnogo, provodili mnogo vremena van kuće i zdravije se socijalizovali, to im nije omogućilo zdralje i dugovječnost, već kašika meda.
Ovo što gomile studija palamude da nema efekta med, to je zapravo farmakomafija, koja ti kaže da jedeš više voća ,povrća, žitarica, umjesto da klopanje bureka popravljaš medom.