BEOGRAD, Hljeb u Srbiji trebalo bi da pojeftini u toku ljeta zbog niže cijene pšenice i brašna, smatraju stručnjaci i mlinari, a pekari tvrde da nema uslova za to.
Dok pšenica ovogodišnjeg roda ne bude dostupna za upotrebu polovinom septembra, ne može se govoriti o eventualnoj korekciji cijene hljeba uporni su pekari.
Direktor Instituta za ekonomiku poljoprivrede Drago Cvijanović kazao je da bi bilo objektivno da smanjenje cijene pšenice i brašna prati i pojeftinjenje hljeba.
On je istakao da su pšenica, odnosno brašno, najuticajniji input u proizvodnji hljeba i peciva, te i cijene tih proizvoda treba da prate cjenovno “ponašanje” sirovina.
Cvijanović je, međutim, napomenuo i da ćemo “vidjeti koliko će to naši pekari da uvaže”.
“Vidjeli ste da kada se povećava cijena nafte – svi reaguju, kada se smanji cijena nafte, niko ne vraća cijene nazad… Tako se otprilike i pekari ponašaju”, rekao je Cvijanović i izrazio očekivanje da će “ih tržište ipak natjerati da smanje cijenu hljeba”.
Predsjednik Unije pekara Srbije Zoran Pralica ne dijeli mišljenje Cvijanovića i smatra da trenutno nema uslova za pojeftinjenje hljeba.
Kako je rekao, cijena te osnovne životne namirnice i dalje je niska, a trebalo bi da bude između 65 i 70 dinara.
Pralica je podsjetio da se cijena vekne bijelog hljeba “sava“ od pola kilograma kreće između 45 i 54,22 dinara uz ocjenu da bi svi pekari koji bi prodavali ispod te cijene bili na gubitku. Tanjug