PEKING, Rast direktnih stranih ulaganja u Kinu ponovo je usporio u junu jer zvanični Peking nastoji da “ohladi pregrijanu ekonomiju”.
Strane investicije u fabrike u Kini porasle su prošlog mjeseca 2,9 odsto na godišnjem nivou, na 12,8 milijardi dolara, pokazuju danas objavljeni podaci kineskog ministarstva trgovine.
U maju su direktna ulaganja iz inostranstva u Kinu ubilježila rast od 13,4 odsto.
Junsko znatno usporavanje rasta direktnih stranih investicija rezultat je povećanja kamata i ograničenja ulaganja koja je uvela vlada kako bi zauzdala inflaciju i ohladila ekonomiju.
U martu su direktne strane investicije u Kinu porasle 32,9 dosto nakon aprilskih 15,2 odsto.
Kina je vodeća destinacija za direktna ulaganja iz inostranstva koja su prošle godine dostigla 105,7 milijardi dolara. Tanjug
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Teško će to ići bez rasta juana.
Zlato je već “skočilo”, švajcarski franak takođe, a juan će prije ili kasnije morati porasti…
Zlato i franak su sredstva smanjenja rizika portfolia u trenutnim okolnostima, kao i drugi obojeni metali, nafta, poljoprivredni proizvodi i sl. Ulaže se u nešto što “ne gubi vrijednost”.
–
Juan je nešto drugo. Obzirom na veličinu ekonomije, juan bi trebao biti jedna od rezervnih valuta, što trenutno nije, jer Kina ne dozvoljava slobodno trgovanje juanom.
Da bi podstakli izvoz, a time i rast privrede, Kina obezvrjeđuje juan. Do sada to nije pravilo probleme vjerovatno zbog sklonosti štednji Kineza i ulaganju u nekretnine koje je u Kini bilo na nivou masovne pojave.
Kako je tržište nekretnina u Kini “puklo”, novac i dalje nastavlja da dolazi, a Kinezi sve više uživaju u višem standardu, a manje štede, neizbježno je da se višegodišnji priliv rijeka dolara odrazi na rast cijena.
–
Dizanje kamatnih stopa može kratkoročno pomoći, kao i štampanje novca u SAD. Dugoročno, to će samo stvoriti nove probleme. Kina svoj dalji rast ne može zasnivati na izvozu i jeftinom juanu, a SAD i EU ne mogu svoju budućnost planirati na rastu budžetsklog deficita. Dotaklo se dno. Kinezi će malo više da uživaju, a Zapad malo više da proizvodi da bi to moglo dalje da funkcioniše.