Peking hladi “pregrijanu ekonomiju”

PEKING, Rast direktnih stranih ulaganja u Kinu ponovo je usporio u junu jer zvanični Peking nastoji da “ohladi pregrijanu ekonomiju”.
Strane investicije u fabrike u Kini porasle su prošlog mjeseca 2,9 odsto na godišnjem nivou, na 12,8 milijardi dolara, pokazuju danas objavljeni podaci kineskog ministarstva trgovine.

U maju su direktna ulaganja iz inostranstva u Kinu ubilježila rast od 13,4 odsto.

Junsko znatno usporavanje rasta direktnih stranih investicija rezultat je povećanja kamata i ograničenja ulaganja koja je uvela vlada kako bi zauzdala inflaciju i ohladila ekonomiju.

U martu su direktne strane investicije u Kinu porasle 32,9 dosto nakon aprilskih 15,2 odsto.

Kina je vodeća destinacija za direktna ulaganja iz inostranstva koja su prošle godine dostigla 105,7 milijardi dolara. Tanjug

Comments

3 komentara na na “Peking hladi “pregrijanu ekonomiju””

  1. David Štrbac Avatar
    David Štrbac

    Teško će to ići bez rasta juana.

  2. Akcionar Avatar
    Akcionar

    Zlato je već “skočilo”, švajcarski franak takođe, a juan će prije ili kasnije morati porasti…

  3. David Štrbac Avatar
    David Štrbac

    Zlato i franak su sredstva smanjenja rizika portfolia u trenutnim okolnostima, kao i drugi obojeni metali, nafta, poljoprivredni proizvodi i sl. Ulaže se u nešto što “ne gubi vrijednost”.

    Juan je nešto drugo. Obzirom na veličinu ekonomije, juan bi trebao biti jedna od rezervnih valuta, što trenutno nije, jer Kina ne dozvoljava slobodno trgovanje juanom.
    Da bi podstakli izvoz, a time i rast privrede, Kina obezvrjeđuje juan. Do sada to nije pravilo probleme vjerovatno zbog sklonosti štednji Kineza i ulaganju u nekretnine koje je u Kini bilo na nivou masovne pojave.
    Kako je tržište nekretnina u Kini “puklo”, novac i dalje nastavlja da dolazi, a Kinezi sve više uživaju u višem standardu, a manje štede, neizbježno je da se višegodišnji priliv rijeka dolara odrazi na rast cijena.

    Dizanje kamatnih stopa može kratkoročno pomoći, kao i štampanje novca u SAD. Dugoročno, to će samo stvoriti nove probleme. Kina svoj dalji rast ne može zasnivati na izvozu i jeftinom juanu, a SAD i EU ne mogu svoju budućnost planirati na rastu budžetsklog deficita. Dotaklo se dno. Kinezi će malo više da uživaju, a Zapad malo više da proizvodi da bi to moglo dalje da funkcioniše.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts