SARAJEVO, Poslanici u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH tvrde da na vanrednoj sjednici u utorak neće sebi izglasati beneficirane penzije, kao što su to u četvrtak uradile njihove kolege u Domu naroda.
Prisustvo vanrednoj sjednici Predstavničkog doma najavili su penzioneri, koji su ogorčeni odlukom delegata u Domu naroda. Penzioneri tvrde kako će lobirati kod poslanika da ne usvoje amandman na zakon o platama i naknadama u organima vlasti u FBiH, koji im daje mogućnost penzionisanja po povoljnijim uslovima.
“Ako usvoje amandman o povoljnijem penzionisanju i visokim penzijama s građanima ćemo blokirati federalni parlament i držati ga u blokadi sve dok ne povuku svoju odluku”, najavio je juče Omer Omerefendić, predsjednik Saveza udruženja penzionera FBiH.
Delegati u Domu naroda, uglavnom iz vladajućih stranaka, na sjednici u četvrtak usvojili su prijedlog Mike Lešića, delegata iz srpskog kluba. Usvajanjem njegovog amandmana na zakon o platama delegatima i poslanicima Parlamenta FBiH omogućeno je penzionisanje parlamentaraca s 20 godina radnog staža i 50 godina starosti. Po ovom amandmanu, kojeg Vlada FBiH nije prihvatila, zagarantovana im je penzija 65 odsto od posljednje isplaćene plate ili 2.100 KM, a u slučaju njihove smrti porodice će primati penziju od 1.200 KM. Prosječna mirovina u FBiH je 348 KM, a po Zakonu o PIO za odlazak u starosnu potrebno je 40 godina radnog staža i 65 godina života.
Delegati su u četvrtak prihvatili i Vladinu verziju zakona o platama kojim je predviđeno povećanje plata funkcionerima i za 1.000 KM. Zakonsko uređenje ove oblasti u Parlamentu FBiH mora biti usvojeno do 31. marta, kako bi bio nastavljen aranžman sa MMF-om.
Safet Softić, predsjedavajući Predstavničkog doma, kaže kako će se svim silama boriti da poslanici ne prihvate amandman o povoljnijem penzionisanju.
“Ovo je nemoralno. Do ovoga nije smjelo ni doći”, upozorio je Softić.
Ismet Osmanović, zamjenik predsjednika Kluba SDA, tvrdi kako će poslanici poštovati stav stranke, iz koje je saopćeno kako njeni poslanici neće podržati amandman o beneficiranim penzijama poslanika.
Omer Vatrić, poslanik Stranke za BiH, ne vjeruje da će podržati ovaj amandman koji je, po njegovom mišljenju, nelogičan i nenormalan.
“Ljudi s 50 godina starosti su još dovoljno sposobni za rad. I 20 godina radnog staža malo je za penzionisanje”, istakao je Vatrić.
Mato Franjičević, predsjednik Kluba HDZ BiH, smatra kako nije dobro da Parlament usvaja ovakav amandman u momentu kad se FBiH nalazi u teškoj finansijskoj situaciji.
“Prije svega neko nam mora objasniti dokad zakon o plaćama mora biti usvojen. Ako je rok zaista 31. ožujka, onda nemamo vremena da ga mijenjamo. Zastupnički dom ga mora usvojiti u istovjetnom tekstu u kom ga je usvojio i Dom naroda”, kaže Franjičević.
Softić objašnjava da će se poslanici izjašnjavati pojedinačno o Vladinom prijedlogu zakona o platama, a potom i o amandmanima koji su usvojeni u Domu naroda.
“Predsjedavajući Doma naroda odmah može zakazati sjednicu na kojoj će delegati ponovo razmatrati zakon o platama, ako u Predstavničkom domu bude usvojen bez ovog famoznog amandmana”, rekao je Softić.
Fond PIO nema novca
Fond PIO nema novca za isplatu beneficiranih penzija i odluka Doma naroda Parlamenta FBiH je samo još jedan finansijski udar na ovu instituciju i penzionere koji su svoju penziju zaradili radeći 35 i 40 godina, rekao je juče Zarif Safić, portparol Zavoda PIO/MIO FBiH.
Dan ranije Vjekoslav Bevanda, ministar finansija FBiH, ocijenio je kako će amandman o penzionisanju parlamentaraca biti opterećenje za PIO fond, a ne za budžet FBiH.
“Novac za isplatu ovih penzija, ako amandman bude usvojen i u Predstavničkom domu, moraju obezbijediti oni koji su izglasali ovakvu odluku. Vlada FBiH zna u kakvoj se situaciji Fond nalazi i mora reagovati na ovakvu odluku delegata u Domu naroda”, rekao je Safić.
Potez delegata u Domu naroda oštro je juče osudio i Savez samostalnih sindikata BiH, te najavio kako poslanicima u Predstavničkom domu neće dozvoliti usvajanje istog amandmana. Nezavsine novine
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Fala bogu vi barem smijete pricati,nama ce iz RS zabraniti i to.Cuj price matere ti, nema para,a povecali naknade u parlamentu,uvode beneficirani staz kao da rade u rudarskoj jami,pausali,sve to treba pobiti sa govnjavu motku.
Ovakav amandman je uredu. Evo za to nekoliko argumenata-ta-ta-ta. Stara poslovica kaže “Bog je prvo sebi bradu stvorio”. Trud, podmićivanje i ponižavanja unutar stranke da se dođe na izbornu listu, a potom još žešće u predizbornoj kampanji sa glasačima toliko košta i iscrpljuje, da plata u četvorogodišnjem mandatu od četiri pet hiljada mjesečno to nikako ne može nadoknaditi. Dalje dobar domaćin se mentalno i fizički iscrpljuje da obezbjedi dobrotu u vidu skromnog i normalnog života nekoliko članova svoje porodice, a može se samo zamisliti koje iscrpljivanje imaju poslanici u obezbjeđenju ove dobrote za milione stanovnika. Evo pa sada neka neko argumentima dokaže da poslanici ne zaslužuju beneficiran staž, dobru platu i dobru penziju.I mnogo više od ove skromnosti koju su u amandmanu iskazali.Konačno narod im je na izborima povjerio svoju sudbinu, što znači da bolje i ne zaslužuje, uključujući i ove penzionere koji su glasali za njih, a sada će da demonstriraju. Iš sve demonstracije i kritike vlasti između izbora.