BEOGRAD, Najmanje 15.000 penzionera koji su dio staža odradili u Bosni i Hercegovini na proljeće bi mogli da uvećaju budžet za trećinu u odnosu na dosadašnja primanja.
Nepravda, nastala 2004. godine poslije potpisivanja međunarodnog sporazuma o socijalnom osiguranju, uskoro bi mogla biti otklonjena. Prema tom sporazumu, Srbija i BiH preuzele su obavezu da isplaćuju svoje penzionere, pa su uslijedili novi obračuni, čime su dosta oštećeni bivši radnici iz Bosne.
Njima su primanja smanjena za trećinu, pa čak i za polovinu. Nezadovoljstvo ovih penzionera kulminiralo je lani, a žalili su se i Ustavnom sudu.
Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić već je poslao pisanu inicijativu kolegi u BiH Sredoju Noviću, zaduženom za poslove iz socijalnog osiguranja. On očekuje pozitivan odgovor, a poslije toga i parafiranje novog dokumenta.
„Imamo pozitivne indicije da će kolege iz Bosne prihvatiti naše predloge, jer smo o tome već razgovarali“, objašnjava Zoran Panović, direktor Zavoda za socijalno osiguranje, ustanove zadužene upravo za međudržavne sporazume u ovoj oblasti.
Ministri Ljajić i Nović bi mogli da stave tačku na ovaj proces. Svojim potpisima na dokumentima, koji ne treba da se ratifikuju u parlamentima, započela bi procedura preračunavanja penzija, koja bi mogla da traje relativno kratko.
„Mi smo već zakazali za april razgovore između bosanskog i srpskog fonda, koji će biti održan prvi put posle pet godina. Na njemu ćemo uraditi preračune iznosa i konsultovati se šta ćemo dalje“, dodao je Panović.
On, međutim, ističe da potpisivanje sporazuma ne znači da će penzije biti veće od srpskih. Naprotiv, vrlo je vjerovatno da će biti manje, jer su u BiH niži prosjeci od onih u našoj zemlji.
Cijelu priču oko otpisa dugova je pogurao potpredsjednik Vlade Jovan Krkobabić. Kako kažu u njegovom kabinetu, penzioneri koji su iz BiH dobijali umanjene penzije moraju da se zaštite.
Slovenačke penzije na čekanju
Devizne penzije punih 18 godina čeka i 11.000 bivših radnika iz Slovenije koji su danas stanovnici Srbije. Ratifikacija sporazuma o socijalnom osiguranju očekuje se najvjerovatnije u martu, a zatim bi mogla da počne i njegova primjena već u aprilu. Novosti
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Mi u REPUBLICI SRPSKOJ ćemo pocrkati pored ovih naših koji sve dadoše da održe socijalni mir.
Da li iko razmišlja o ovoj kategoriji. Rakulj idi i ne vodi nas u bijedu, povedi nas na ulicu, da pomremo već jednom, sve nam uzeše. Šta više tamo sjediš sram te bilo, stidi se i Boga i naroda.
pa vi ste ga i birali.. ako Vam ne valja promijenite ga..
Doktori i farmaceuti su glavni krivci sto se covjekov zivotni vijek produzio. Neka onda oni snose i dio odgovornosti.
HAHAHAHAHAHAHAHA