BANJALUKA, Cijena električne energije za domaćinstva u Republici Srpskoj ostaće nepromijenjena i dalje će biti regulisana, a ne tržišna, rekao je direktor “Elektroprivrede Srpske” Luka Petrović.
On je pojasnio da će veću cijenu morati da plaćaju domaćinstva koja budu trošila više od 400 do 500 kilovata.
“Mi ćemo u novom softveru za obračun električne energije nastojati da i dalje zadržimo povoljne cijene za domaćinstva koja troše manje kilovata. Na primjer do 400 ili 500 kilovata. Planiramo da se to uradi u januaru ili polovinom sljedeće godine”, rekao je Petrović za RTRS.
On je istakao da to znači da, ako struju koristu za grijanje, bazene ili za neke druge svrhe, moraće da plate veću cijenu električne energije, dodavši da je sigurno da će biti postepeno povećanje do tržišne cijene.
Petrović naglašava da građani u narednih 10 godina trebaju očekivati da se neće postići tržišna cijena. “Kretaće se od tržišne do subvencionisane, koja će biti niža do 50 odsto od tržišne”, dodao je Petrović i dodao da će redovne platiše imati popuste.
Govoreći o isporuci struje industrijskim kupcima, Petrović je naveo da je, prema principima snabdijevanja, od 1. januara 2015. godine trebalo doći do povećanja cijene struje za te potrošače do kojeg je sada došlo, što znači da je u tom periodu domaća privreda bila subvencionisana sa više od 100 miliona KM.
On je istakao da tržišni principi znače da je cijena struje za industrijske kupce, kojih u Srpskoj ima 1.174, bliska onoj u okruženju, a bila je daleko ispod.
“Vidjevši da `Elektroprivreda` u tri godine i osam mjeseci, koliko je mogla da primjenjuje te tržišne principe jer smo tada bili spremni za njihovu primjenu, mi smo donirali, subvencionisali privredu Srpske sa više od 100 miliona KM”, rekao je Petrović.
On je naglasio da “Elektroprivreda Srpske” ne može iznijeti cijenu nižu od proizvodne koja iznosi i više od 38 evra, što nije skupo, jer je trižna i više od 60 evra.
Petrović je dodao da je “Elektroprivreda” potpisala ugovore sa pojedinim kategorijama industrijskih potrošača i po 35 evra.
On je najavio da će u Elektroprivredi Srpske” radnici koji daju doprinos radnom procesu imati veće plate, a da će se oni koji značajno ne doprinose “naći na izlazu”.
Petrović je podsjetio da je za narednih deset godina predviđena proizvodnja dodatnih 1.000 megavata struje iz obnovljivih izvora, uz korištenje i solarne energije i vjetroelektrana, za šta postoje predispozicije.
On je napomenuo da je ova godina za “Elektroprivredu Republike Srpske” bila teška zbog problema sa agregatom u Hidroelektrani “Dubrovnik” i kapitalnim remontom Termoelektrane “Gacko”, te izrazio nadu da će uz određene uštede na kraju ipak imati pozitivno poslovanje. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Da li je dobra matematika?
Proizvođačka cijena megavata je više od 38E.
Industrijski proizvođači plaćaju 35E.
Građani plaćaju 56E po ljetnoj cijeni. Ako domaćinstvo troši 1KM/h to je 720 KW mjesečno znači plaćaće skuplju struju od 56E po megavatu.
Iz cijene koju plaćaju građani namiruje se gubitak od majmanje 3E po megavatu ind.potrošača. Zašto građani da namiriju taj gubitak od oko 2,5 mil E?
Ko plaća sopstvenu potrošnju EP koja je oko 600 Gw i gubitke oko 450 Gw što je po proizvođačkim cijenama oko 38 mil E (oko 76.000.000.KM godišnje)?
Gdje su ta udruženja potrošača?