KOPAONIK, Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Pavle Petrović, govoreći o izazovima novog modela rasta, rekao da bi Srbija trebalo da se okrene povećanju domaće štednje jer će kapital sa svjetskog tržišta biti sve skuplji, što znači da će zemlje koje zavise od inostrane štednje zabilježiti niži privredni rast.
„Prije krize su zemlje Evrope i Azije rasle po prosječnoj stopi od sedam odsto, da bi tokom krize zemlje u Aziji zabilježile pad od pet odsto, a tranzicione zemlje veći od 10 odsto. Razlika je u tome što su se ove druge pretjerano oslanjale na inostranu štednju“, kaže Petrović.
U sljedeće dvije decenije kapital u svijetu će biti sve oskudniji, kamatne stope će se povećavati, što za posljedicu globalno ima stopu rasta BDP-a nižu jedan procentni poen. U tom smislu, gore će proći zemlje sa uvoznom štednjom, kaže Petrović.
Petrović je rekao i da je sad pravi trenutak da Srbija krene s jačim izvozom zato što je u prethodne dvije godine depresijacija znatno smanjila troškove rada.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Boško Živković kazao je da će banke biti sve manje spremne da kreditiraju privredu. „Banke su poslije krize promjenile ponašanje, smanjen je indeks dostupnosti kredita, naročito kod stranih banaka, koje čine 75 odsto tržišta u Srbiji“, rekao je Živković.
„U Evropi su banke pretrpjele znatne gubitke, smanjena je njihova kapitalna adekvatnost, dok je u Srbiji nivo nenaplativih zajmova u privredi čak 24 odsto, duplo više nego u zemljama sa stabilnim nivoom razvoja. Sve to zajedno neće uticati povoljno na kreditnu aktivnost banaka“ rekao je on. Emg.rs
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
divan zakljucak. samo ne vidim od cega ce da se u srbiji stedi kad su oni u gorim g. od nas.