SRBAC, Dok mnoge proizvodne firme posrću ili se gase, u srbačkom preduzeću “Agrounija” obrnuta je situacija. Firma je formirana prije 18 godina i na čelu s vlasnikom i direktorom, Zoranom Kneževićem, razvijala se korak po korak, da bi danas postala najmoćniji proizvođač pilećeg mesa u RS.
“Agrounija” danas ima četiri vlastite farme sa po 12.000 tovnih pilića i tri velike farme sa po 30.000 tovnih pilića u jednom turnusu, a pod zakupom ima 80 privatnih peradarskih farmi u srbačkoj opštini.
“Agrounija” godišnje proizvede pet miliona tovnih pilića, ili oko deset hiljada tona pilećeg mesa, koje plasira u klaoničku industriju po cijeni od 2,15 maraka žive vage.
– Približno toliko proizvede i 80 ostalih farmera, što znači da se u srbačkoj opštini godišnje proizvede deset miliona tovnih pilića ili u prosjeku deset pilića po jednom stanovniku RS – kaže Knežević.
On ističe da je srbačka piletina odavno postala srbački brend jednako kao što je to nekada bio srbački veš.
U “Agrouniji” je zaokružen proces proizvodnje. Na farmama roditeljskih jata u Nožičkom proizvode se rasplodna jaja koja se potom voze u inkubatorske stanice u Srbac i Kaoce gdje se legu jednodnevni pilići koji se nakon davanja zaštitnih vakcina isporučuju u farme za tov.
– Procenat izleženja kreće se preko 90 odsto – kaže radnica u Inkubatorskoj stanici u Srpcu, Sanja Jelić.
Prema riječima Kneževića, poseban problem u tovu pilića predstavljala je nabavka nekvalitetne koncentrovane hrane zbog čega se odlučio da organizuje vlastitu proizvodnju stočne hrane provjerenog kvaliteta. U Srpcu je sagradio četiri velika silosa za sušenje kukuruza kapaciteta po hiljadu tona, sagradio mješaonicu i druge prateće objekte tako da godišnje proizvede 12.000 tona hrane za piliće. Osim toga, pod koncesiju je uzeo 470 hektara kvalitetne državne zemlje na kojoj sije kukuruz i druge žitarica, nabavio je potrebnu mehanizaciju u šta je uložio oko dva miliona evra.Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.