BEOGRAD, Srbija će uspješno završiti treću reviziju aranžmana sa MMF-om mada joj tek predstoji ozbiljan posao na restrukturiranju javne potrošnje, kaže Goran Pitić.Pitić koji predaje ekonomiju na Fakultetu za ekonomiju, finansije i administraciju, kaže da reforme koje Vlada ne bude sprovela svakako će sačekati naredne misije MMF-a i da nije vrijeme za populizam, nego za ozbiljan reformski zahvat.
“MMF nije više ‘strogi policajac’ kao što je nekada bio, ali mislim da je vreme da mi budemo sami prema sebi strogi, u onom segmentu u kome je važno da se deo javne potrošnje restruktuira, da se ozbiljno pozabavimo reformom penzionog, zdravstvenog i obrazovnog sistema, tako da dobijemo moderne sisteme koji imaju dugoročne i stabilne izvore finansiranja”, smatra Pitić.
Prema Pitićevim riječima, u ovoj godini naglasak bi trebalo da bude na infrastrukturnim projektima, kojima bi se “animirale” privatne kompanije i u koje bi banke ulagale sredstva, što bi doprinijelo i da se plate u privatnom sektoru približe platama u javnom sektoru.
Vlada takođe treba da podrži kvalitetne infrastrukturne radove, ali veoma oprezno, smatra Pitić.
“Mislim da je vreme toliko osetljivo da je važno da se svaki dinar oprezno i kvalitetno troši”, kaže profesor Pitić.
U međuvremenu, u Udruženju banaka kažu da su dobri nagovještaji da privreda polako izlazi iz krize, jer to znači da će banke imati veće mogućnosti da plasiraju svoje kredite.
Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić naveo je da su Banke u Srbiji u prošloj godini ostvarile lošije rezultate nego u 2008. godini,i istakao da je to moglo i da se očekuje s obzirom na opštu situaciju koja je bila u privredi Srbije.
Hasan Hanić, profesor Beogradske bankarske akademije kaže da pregovori Međunarodnim monetarnim fondom o trećoj reviziji stend-baj aranžmana protekli su bez većih problema.
Hanić kaže da je uprkos nedoumicama koje su se odnosile samo na reformu penzijskog sistema na čemu MMF insistira, predstavnici MMF-a pohvalili su napore Vlade Srbije da racionalizuje državnu upravu i, po svemu sudeći, misija će biti okončana pozitivnim odgovorom.
“To znači da će Srbiji biti omogućeno da povuče i treću tranšu aranžmana u iznosu od 319,3 miliona specijalnih prava vučenja koja je prema prvobitnom planu trebalo da bude realizovana 25. februara, ali će, zbog određenih kašnjenja, taj posao biti prolongiran do aprila 2010. Godine”, objašnjava Hanić.
Odlaganje bi bilo loš signal stranim investitorima
On kaže da bi odluka MMF-a trebalo da stigne krajem marta i hipotetički, ukoliko bi MMF prolongirao svoj odgovor na duži period, ili čak dao negativnu ocjenu u vezi sa ekonomskom politikom Vlade Srbije, to bi loše uticalo na srpsku privredu, jer bi se time poslao veoma loš signal stranim investitorima.
Osim toga, kreditni rejting bio bi ugrožen, a srpska ekonomija mogla bi da se suoči sa velikim odlivom kapitala. Moglo bi se dogoditi i da neto devizna aktiva, zbog učestalih intervencija NBS, padne na kritičan nivo koji ne bi mogao da se dopuni novom tranšom kredita MMF-a, a bila bi uskraćena i pomoć koju srpski budžet dobija iz fondova Evropske unije. B92/Danas
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Bravo Pitiću! MMF nije strogi policajac.To je ekonomski ogranak CIA-e.