BEOGRAD, Kvalitet poslovne klime i ukupni uslovi poslovanja predstavljaju značajne činioce koji u nekim slučajevima mogu biti i odlučujući u razmatranju određene kompanije da dođe na ovo tržište – kaže za „Novosti“ Goran Pitić, potpredsjednik Savjeta stranih investitora, koji je organizator današnje konferencije „Provjera stvarnosti“, na kojoj će za jednim stolom biti predstavnici Vlade, ministarstava i EU.
– Cilj je da kroz otvoren dijalog razgovaramo o načinima povećanja predvidljivosti poslovne klime u Srbiji zarad konzistentnog odnosa prema investitorima i investicijama – kaže Pitić.
* Srbija, definitivno, ima ozbiljan problem u privlačenju investicija. Šta je glavna prepreka?
– Srbija je zemlja koja ima najveći tržišni kapacitet u regionu i Vlada ima agilnu politiku privlačenja stranih investitora, između ostalog i kroz politiku subvencija. Ali, postavlja se pitanje održivosti te politike, jer ona fiskalnim podsticajima pravi konkurentnost, a imamo nedostatak efikasnosti u državnoj administraciji na koju Savjet dugo ukazuje.
* Giljotina propisa dala je samo djelimične rezultate. Mislite li da je to „nemoguća misija“?
– Da mislimo da je to nemoguće na tome ne bismo insistirali. Savjet stranih investitora je dao značajan doprinos projektu „giljotine propisa“. Ima i pomaka u tom procesu. Pogledajte samo kako su 2002. godine registrovana preduzeća a kako se to danas čini. Danas pri registraciji preduzeća imate potpuno pojednostavljen proces, ne morate više ići od jednog do drugog šaltera.
* Koje su ključne primjedbe stranih investitora na poslovnu klimu u Srbiji?
– Poslovna klima nije predvidljiva u mjeri u kojoj je potrebno da bi strani investitori mogli da dugoročno planiraju svoje poslovanje. Još ima mnogo nepotrebne birokratije i komplikovanih procedura koje otežavaju poslovanje. Može se reći da se donose novi zakoni sa ciljem da uvedu evropske standarde na ovo tržište, ali još je veliki problem nedosljedno sprovođenje zakona i nedovoljno konzistentna poreska politika.
* Mislite li da je iscrpljena mogućnost konkretnih mjera države kojim bi mogla da pomogne investitorima?
– Država može još puno toga da uradi kako bi pojednostavila procedure u cilju olakšanja uslova poslovanja i rada na sveukupnom poboljšanju poslovne klime. Nažalost, još uvijek je jak otpor administracije da se neke stvari promjene nabolje ali treba biti uporan.
* Rast cijena dostigao je nivo koji je NBS predvidjela za cijelu godinu. Koliko to brine strane investitore?
– Naravno da ih brine, jer nam je veoma bitna predvidljivost poslovne klime kako bi se poslovni planovi ostvarili. Očito je da postoje ozbiljni inflatorni pritisci da će i narodni period biti izazovan usljed nedostatka makroekonomske stabilnosti.
Novi model razvoja
* Da li Srbija ima šansu da uskoro „preokrene“ ekonomski model i brže krene naprijed?
– Novo vrijeme zahtjeva nove modele razvoja. Preusmeravanje resursa ka sektorima koji su produktivniji, a time postavljanje konkurentnosti u centar strategije razvoja, ključ su dalje modernizacije Srbije. Obrazovanje, inovacije i kultura bi morali da postanu stožeri transformacije. Kvalitetno poslovno okruženje, dobra logistička infrastruktura, snažne institucije i nezavisna regulatorna tijela, a država kao partner, trebalo bi da su temlji novog modela koji bi sigurno rezultirao i povećanim izvoznim performansama. Novosti
Komentariši