BANJALUKA, Domaća industrija piva nastavila je da tone i u ovoj godini, gubeći udio na ovdašnjem tržištu pod pritiskom sve većeg uvoza i istovremeno smanjujući ionako simboličan izvoz.
Uvozno pivo iz godine u godinu uništava pivare u BiH, a da je situacija sve teža, pokazuje podatak da su u prva četiri mjeseca izvezle 115 puta manje piva u odnosu na količine koje su u istom periodu uvezene.
Podaci Spoljnotrgovinske komore BiH pokazuju da je u prva četiri mjeseca uvezeno pivo u vrijednosti od 39,8 miliona KM, što je za 6,57 odsto više u odnosu na isti lanjski period.
Najviše piva uvezeno je iz Srbije, Hrvatske, Slovenije, Crne Gore i Makedonije. U istom periodu izvezeno je pivo vrijedno tek 344.242 KM, a izvoz je pao za čak 37,91 odsto na godišnjem nivou. Najveće količine domaćeg piva plasirane su u Hrvatsku, Srbiju, Crnu Goru i Austriju.
I dok u evropskim zemljama uvozno pivo učestvuje u ukupnoj potrošnji sa deset do 20 odsto, situacija u BiH je drastično drugačija jer strano pivo zauzima i do 70 odsto potrošnje.
Pivari kažu da je situacija u ovoj proizvodnoj grani katastrofalna, sa izuzetkom “Banjalučke pivare”, koja posljednjih godina bilježi sve bolje rezultate i uspijeva da posluje sa profitom.
Predsjednik Grupacije pivarske industrije pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH Edin Ibrahimpašić kaže da je svaki komentar suvišan jer su nadležne institucije ostale gluve, nijeme i slijepe na sve komentare, analize i apele koje su im pivari godinama upućivali.
– Najbolji primjer za takav odnos je najavljeno povećanje akciza koje će, ukoliko bude usvojeno, dodatno otežati održavanje likvidnosti pivara i smanjiti potrošnju domaćeg piva – kaže Ibrahimpašić i naglašava da je zbog visokih državnih nameta iskorišćeno samo 30 odsto instalisanih kapaciteta za proizvodnju piva u BiH.
Velike grupacije iz godine u godinu povećavaju prodaju u BiH, a glavni razlozi zbog kojih kupci radije biraju pivo iz uvoza su niže cijene i agresivne reklamne kampanje, što domaći proizvođači ne mogu finansijski ispratiti.
– Cijene uvoznog piva su izrazito dampinške. Pivo koje uvozimo iz Hrvatske višestruko je jeftinije na našem nego na hrvatskom tržištu, što privlači potrošače, koji zbog niske kupovne moći biraju najjeftinije proizvode. Imućnije kupce, s druge strane, privlače reklame kojim ih bombarduju inostrane pivarske kompanije, pa se iz tog razloga odlučuju na kupovinu uvoznog piva – kaže Ibrahimpašić i dodaje da ova grana proizvodnje, kao i mnoge druge, mogu opstati samo ukoliko se potrošači okrenu ka potrošnji domaćih proizvoda.
Uvoz piva u prva četiri mjeseca (miliona KM)
2016. – 39,8
2015. – 37,35
+6,57%
Izvoz piva u prva četiri mjeseca (hiljada KM)
2016. – 344.242
2015. – 554.426
-37,91%
Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Zar muslimani konzumiraju alkohol? Bojim se da Bakir ne digne ruku na sebe.