LONDON, Planeta se kreće ka “ekološkoj kreditnoj krizi”, pošto potražnja za prirodnim resursima premašuje njihove zalihe za skoro trećinu, saopštile su danas organizacije za zaštitu okoline.
Izvještaj pod nazivom “Planeta života” sastavili su Svjetski fond za zaštitu divljine (VVF), Zoološko društvo Londona i mreža “Globalni otisak”, prenosi Bi-Bi-Si.
U dokumentu se navodi da više od tri četvrtine svjetskog stanovništva živi u zemljama u kojima potrošnja prirodnih resursa premašuje tempo njihovog obnavljanja.
To ove zemlje čini “ekološkim dužnicima”, pošto one iskorištavaju poljoprivredno zemljište, šume i mora drugih država da bi zadovoljile svoje potrebe.
U izvještaju se zaključuje da bezobzirna potrošnja “prirodnog kapitala” ugrožava budući svjetski prosperitet, sa jasnim ekonomskim posljedicama, uključujući poskupljenje hrane, vode i energije.
“Ukoliko naši prohtjevi nastave da rastu ovom brzinom, do 2035. godine biće nam potrebne dvije ovakve planete da bismo održali svoj način života”, izjavio je direktor VVF-a Džejms Lip.
Zemlje koje vrše najveći uticaj na planetu su SAD i Kina, koje zajedno imaju udio od oko 40 odsto u korištenju prirodnih resursa.
Izvještaj pokazuje da najveći ekološki uticaj na prirodu vrše stanovnici SAD i Ujedinjenih Arapskih Emirata, a najmanji stanovnici Avganistana.