BEOGRAD, Slovenački proizvođač namještaja, kompanija “Lesnina”, veoma je zainteresovana da izgradi velike tržne centre u Beogradu, Novom Sadu i Nišu i da u njihovu izgradnju uloži više od 100 miliona evra, izjavio je generalni direktor kompanije Bojan Papić.
U intervjuu za magazin “Ekonomist”, Papić je precizirao da je “Lesnina” već kupila zemljište u Subotici, Vršcu, Pančevu, Zrenjaninu i Kraljevu.
“Cilj nam je da u prvoj fazi postavimo salone površine 2.000-3.000 kvadratnih metara i da se kasnije širimo, kako raste tražnja, jer smo svuda uzeli više zemljišta”, rekao je on.
Poslije toga je, kako je objasnio, u planu izgradnja prodajnog salona od oko 30.000 kvadrata u Beogradu, oko 20.000 u Novom Sadu i 15.000 do 20.000 kvadrata u Nišu.
“U Beogradu već pet godina unazad tražimo lokaciju, ali zasad nemamo sreće. Cijene komunalno sređenog zemljišta na lokaciji koja nam odgovara su previsoke. Komunalne naknade u Beogradu su, u prosjeku, tri puta veće nego u glavnim gradovima EU, a za te pare, na žalost, ne nudi se ni osnovna infrastruktura”, istakao je Papić.
On je dodao da bi izgradnja velikih tržnih centara u Srbiji koštala preko 100 miliona evra. “Osnovica za investicije je zemljište. Ako nađemo ono što želimo, odnosno lokaciju po cijeni koja je prihvatljiva, moderni centri u Beogradu, Novom Sadu i Nišu koštaće nas po 40 do 50 miliona evra, dok za manje prodajne salone planiramo da izdvojimo po oko tri do četiri miliona evra”, precizirao je direktor “Lesnine”.
On je dodao da se kompanija u Srbiji suočava sa istim problemom kao i na slovenačkom i na hrvatskom tržištu – “više vremena je potrebno za papirologiju, nego za gradnju”.
Poznati slovenački proizvođač namještaja vratio se poslije 20 godina na tržište Srbije kroz strateško partnerstvo sa proizvođačem namještaja “TRA Duga” iz Sombora, preko zajedničke kompanije “Aleksandro”.
Generalni direktor “Lesnine” izjavio je za “Ekonomist” i da ne isključuje mogućnost da ta kompanija učestvuje u privatizaciji vranskog “Simpa”.
“Simpo nam je jedan od najvećih partnera u Srbiji, sa razmjenom od nekoliko miliona evra. Pričali smo i o preuzimanju, ali zasad ta poslovna odluka još nije sazrela. Radi se o kvalitetnom proizvođaču, za koga će se na tržištu sigurno naći kupac”, istakao je Papić i dodao da “Lesnina” u Srbiji očekuje rast prodaje od 2-3 miliona evra godišnje.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.