BRISEL, Četrdesetak hiljada evropskih funkcionera sive briselske administracije žive kao bubrezi u loju, pa nije ni čudo što je poštansko sanduče uvijek zatrpano kada se pojavi novi konkurs. Prema precizno utvrđenoj platnoj skali, najniža moguća osnovna plata asistenata i pomoćnog osoblja iznosi 2.448 evra, a administrativnog funkcionera najvišeg ranga 16.944, pišu Novosti.
Bodovni sistem napredovanja u karijeri Evropske komisije podrazumijeva 16 nivoa, od kojih asistenti mogu da budu klasirani od prvog do 11. stepena, a administratori od 5. do 16. Sekretarice, dakle, počinju s oko dvije i po hiljade evra i mogu da “stanu” na 9.552, dok je funkcionerski startni minimum, bez iskustva – 4.012 evra.
Osnovna plata je samo polazni stepenik za računanje mjesečnih prinadležnosti. Oni koji žive van svoje zemlje – a to se odnosi na sve osim na Belgijance, odnosno na tri četvrtine zaposlenih – imaju pravo na još 16 odsto od plate na “odvojen život”. Dalje, za svako dijete, koje izdržava, funkcioneru pripada 237,38 evra, na šta treba dodati i školski dodatak koji može da dostigne 212 evra za visokoškolsko obrazovanje.
Dodatak za stan iznosi pet odsto. Prava bogatstva, međutim, zarađuju komesari i najviše evropske ličnosti. Tako je komesarova bazna plata 19.909 evra, potpredsjednika Evropske komisije 22.122, a predsednika Žozea Manuela Baroza 24.422. Na to treba dodati razne povlastice, u šta je, između ostalog, osim nadoknade za odvojen život, uključena i “reprezentacija”, pišu Novosti.
Barozo, tako, dobija mjesečno još 3.663 evra zato što ne živi u Portugalu i 1.418 evra za trošak, pa mjesečno, tako, prima, 29.504 evra. Pri tom su mu plaćeni troškovi putovanja, rezidencije…
Na dnu ljestvice visokih evropskih funkcionera je zapisničar Evropskog suda koji prima 16.327 evra, dok je plata predsjednika Evropskog suda pravde sa sjedištem u Luksemburgu – 26.651.
Komesari, inače, poslije odlaska s funkcije, imaju i pravo na trogodišnju platu u iznosu od 40 do 65 odsto od dotadašnjih primanja – da bi lakše našli novi posao.
Ne žale se ni evropski poslanici. Od ovog saziva, svima je plata ista, bez obzira na to iz koje zemlje dolaze, i iznosi 7.665 evra, na šta treba sabrati još mnogo drugih finansijskih pogodnosti. Mjesečni troškovi za obavljanje funkcije su 3.500 evra, a dobijaju, između ostalog, i po 250 evra dnevno za hranu i stan. Imaju i plaćen prevoz, a sljeduje im i oko 17.000 evra mjesečno za zapošljavanje pomoćnika.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
J.b. te miš, što ovi zarađuju. Pa naši su male mace za ove evropske debelokožce. Dabogda im trebalo za lijek a ne imali da ga kupe.