PODGORICA, Prema podacima Monstata i dalje su u Crnoj Gori najplaćeniji bankari, koji su u februaru zaradili u prosjeku 795 evra neto.
Prva dva mjeseca ove godine pokazala su da se plate smanjuju i u bankama, tako da je februarska prosječna zarada u tom sektoru za oko 130 evra manja nego na kraju prošle godine.
Ipak, to je i dalje skoro duplo više od prosječne državne plate. Dan piše i da se plata generalnog i izvršnog direktora u crnogorskim bankama kreće od četiri do pet hiljada evra, zavisno koliko banka ima takvih direktora, dok su zarade šefova pojedinih sektora od 1,5 do 1,9 hiljada evra.
Predsjednici upava banaka, uz plate koje se kreću do deset hiljada evra neto mjesečno, primaju i bonuse, koji su ranije zavisili od rasta depozita i izdatih kredita, a sada su najviše vezani za naplatu već odobrenih zajmova. Kolike su njihove zarade sa bonusima znaju samo vlasnici banaka i, možda, poreznici, piše Dan.
Zaposleni na bankarskim šalterima, koji u pravilu imaju srednju spremu, najviše su osjetili udar krize. Njihove prosječne neto zarade od 600 do 800 evra iz zlatnog perioda kreditnog rasta pale su na 350 do 400 evra.
Po visini prosječnih primanja, odmah iza bankara su rudari, koji su u februaru, prema podacima Monstata, primali u prosjeku 709 evra. Zaposleni u EPCG i Jugopetrolu u prosjeku su primili 678 evra, dok su zarade u poljoprivredi i šumarstvu u februaru u prosjeku bile 575 evra.
Građevinari, ljekari, profesori, rentieri u prosjeku primaju između 400 i 450 evra, prosječna zarada u saobraćaju i telekomunikacijama je oko 587 evra, a u državnoj upravi 443 evra. Inače, najniža prosječna plata u Crnoj Gori je u ribarstvu i ne prelazi 223 evra. Dan