BANJALUKA, Poslanici i delegati u Parlamentarnoj skupštini BiH (PSBiH) su najplaćeniji u Evropi kada se njihova plata poredi sa prosječnom platom u zemlji.
Samo po osnovu plate i mjesečnog paušala njihova primanja premašuju 5.000 KM, što je više od šest prosječnih plata.
Navedeno je to u najnovijem ekonomskom monitoru Udruženja ekonomista RS “SWOT” i dodaje da je, u poređenju sa 30 evropskih zemalja, ovaj odnos najveći u BiH.
U evropskim zemljama, poslanik u državnom parlamentu u prosjeku zaradi 2,3 prosječne plate u svojoj zemlji. Poslanici BiH po visini plate ostavili su iza sebe kolege u mnogo razvijenijim zemljama kao što su Njemačka, Francuska, Austrija, Luksemburg, Belgija, Danska…
Poslanici i delegati u PSBiH, pored plate i paušala, imaju pravo na dodatne naknade, dnevnice, odvojen život i slično tako da su njihova ukupna mjesečna primanja od 6.000 KM do 7.000 KM.
U monitoru se ističe da su plate poslanika u parlamentima RS i FBiH takođe u vrhu Evrope, ako se mjere po istom principu.
Tako se poslanik u Parlamentu FBiH nalazi na četvrtom mjestu sa prosječnim primanjem od plate i paušala koje iznosi oko četiri prosječne plate u Federaciji.
Poslanici u Narodnoj skupštini RS su najmanje plaćeni u BiH jer oni primaju oko 3,2 prosječne plate u Srpskoj.
– Očigledno je da je ovdje riječ o radikalnoj neusklađenosti poslaničkih primanja sa standardom života u BiH. Poslanik u Parlamentu BiH za jedan mjesec zaradi koliko prosječan radnik za pola godine. Tome još treba dodati ekstremno visoku stopu nezaposlenosti – naglašeno je u monitoru.
U monitoru se naglašava da plate poslanika i delegata u PSBiH treba sistemski uskladiti sa ostalim bh. institucijama, kroz njihovo regulisanje postojećim Zakonom o platama i naknadama u institucijama BiH.
– Potrebno je obezbijediti usklađenost visine plate poslanika i delegata sa visinom prosječne plate u BiH u maksimalnom odnosu tri prema jedan. Takođe treba ukinuti skrivene oblike plata, kao što je mjesečni paušal i uvesti finansijski penal ili uskraćivanje naknade troškova poslanicima i delegatima koji odsustvuju sa sjednica Predstavničkog doma i Doma naroda – naglašava se u monitoru.
Prema trenutnim rješenjima, poslanici PSBiH sami odlučuju o visini svoje plate jer posjeduju diskreciono pravo da kroz odluke Zajedničke administrativne komisije PSBiH samostalno odlučuju o visini koeficijenata koji se primjenjuju na osnovicu njihove plate, iznosu mjesečnog paušala i iznosu drugih naknada koje ulaze u ukupna primanja poslanika i delegata oba doma PSBiH.
Tako, poslanici i delegati ostvaruju pravo i na “paušal” koji se isplaćuje mjesečno kao naknada za troškove, iako se ne navodi o kojim je troškovima riječ niti se zahtijeva njihovo pravdanje.
– Ovaj paušal ne predstavlja ništa drugo nego skriveni oblik plate. Pored toga, poslanici ostvaruju i pravo na druge naknade troškova, kao što su naknada za troškove puta, naknada za odvojeni život – navodi se u monitoru.
Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS “SWOT” Saša Grabovac kaže da ogromna neusklađenost poslaničkih primanja sa standardom života u BiH jasno pokazuje da je takva politika neodgovorna i dugoročno neodrživa.
– U pokušaju spasavanja broja koji tone neophodno je pristupiti drastičnom smanjenju primanja parlamentaraca, ali i pokrenuti sveobuhvatnu reformu javne uprave kako bi se plate u javnom sektoru vezale isključivo za odgovarajuće pozicije u realnom sektoru. Samo na taj način ova dva sektora jedan drugom mogu postati zdrava konkurencija – istakao je Grabovac.
On smatra da poslanici veoma lako mogu pokazati volju za smanjenje primanja i da su jalova objašnjenja da ih u tome sprečavaju kojekakvi propisi.
– Neka se odreknu polovine svojih plata i dođu bar do evropskog prosjeka. U tome ih niko ne može spriječiti – kazao je Grabovac.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da su politički predstavnici koji su angažovani u javnim institucijama plaćeni enormno u odnosu na ekonomsku situaciju u zemlji i prosječne lične dohotke.
– Morao bi se, koristeći iskustva razvijenih demokratija zapada, usaglasiti odnos prosječne plate i plate izabranih predstavnika vlasti. Što prije bi trebalo uvesti platne odnose kao u razvijenim zemljama EU, a to znači da plata poslanika može maksimalno da iznosi tri prosječne plate – naglasio je Pavlović.
Reforma javne uprave
Programski direktor Centra za istraživanja i studije GEA iz Banjaluke Ognjen Đukić kaže da je u BiH ogromna potreba za reformom javne uprave koja je i glomazna i neefikasna.
– Inicirali smo, a i dalje zagovaramo reformu politike utvrđivanja plata u javnom sektoru, koja bi se svela na to da nijedno zanimanje u javnom sektoru ne treba da bude više plaćeno u odnosu na isto zanimanje u privatnom sektoru – rekao je Đukić.
On je istakao da je problem prezaposlenosti u javnom sektoru evidentan i u RS i u FBiH i da će se morati pristupiti njegovom rješavanju.
– Te mjere su neophodne, jer je sadašnje stanje neodrživo. Nedavno smo uradili analizu koja je pokazala da polovina sredstava iz budžeta RS odlazi na plate zaposlenih u javnom sektoru – kazao je Đukić. Glas Srpske
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
ništa cudno…najviše rade!
I sad bi bilo lijepo da sami sebi smanje…i usklade se sa evropskim prosjekom
Sramota ako to ne učine…
@ANTENA,
Pojasnite šta ste ovim htjeli reći? Šta znači riječ ”SRAMOTA”??????????????? Šta danas znači sramota???????
Pitajte prabaku u pradedu, šta je ta riječ značila……danas…..smo minajveća sramota svojoj djeci ako nistmo u trendu ovom današnjem, da krademo, trošimo koliko nemamo, da smo u politici i najveći BOGATAŠI, DA FAKTIČKI NIŠTA NE RADIMO, SVE IMAMO, NIŠTA NE ZNAMO, A SVE POZICIJE MOŽEMO IMATI.
Ono što su mene baka i deda naučili o sramoti – to mislim i danas.
E,o toj sramoti sam pisala.
da dodam…nema šanse da pitam prabaku i pradedu…fizički neizvodljivo
@ANTENA,
OVO JE LUDO VRIJEME!! LUDO VRIJEME I ZA PAMETNE I ŠKOLOVANE, POŠTENE I MNOGO TOGA….ZNAM JA ŠTA ZNAČI RIJEČ ”SRAMOTA”…APSULOTNO SE SLAŽEMO I RAZUMIJEMO, SAMO ŠTO OVI DANAS ”KVAZI POLITIČARI” NE ZNAJU ZA TU RIJEČ!
OVO JE VRIJEME: KADA PAMETNI ZAĆUTE, FUKARE SE BOGATE I BUDALE PRIČAJU. NAŽALOST TAKO JE I TAKVI NAS VODE, A MI NAROD KA OVCE POMIRILI SE DA HLJEBA IMAMO.
UMIJESTO DA OVU BANDU DEMOKRATSKIM ILI NE DEMOKRATSKIM SREDSTVIMA ZBACIMO, MI SMO DOZVOLILI DA NAS DOVEDU DA SMO ZADOVOLJNI, SAMO DA IMAMO POSLA, SAMO DA NE UMANJE PENZIJE, SAMO MNOGO TOGA DA IMAMO HLJEBA.
DOKLEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE VIŠEEEEEEEEEEEEEEEE????????????
Od izbora do izbora…dakle, blokada nam svakako traje 4 godine…što je mnogo za običnog smrtnika