ISTOČNO SARAJEVO, Kompanija “Majneks” sa Pala dobila je plakete “Evropski društveno odgovoran subjekat” za 2011. godinu, te “Evropski ekološko-poslovni projekat BiH” za projekat Gondola “Jahorina ekspres”, koje dodjeljuje Evropski pokret u BiH.
Generalni menadžer “Majneksa” Maja Golijanin izjavila je Srni da je velika čast dobiti ova dva priznanja, odnosno da vas primijeti jedna evropska organizacija, naglasivši da je gradnja moderne gondole od Pala do Jahorine počela krčenjem šume i pripremom terena za izgradnju parking prostora na lokalitetu Jahorinski potok, oko 600 metara na magistralnom putu Pale – Prača.
“Osim pripremnih radova na polaznoj stanici gondole, odnosno na parkig prostoru koji će moći da primi oko 500 automobila i 35 autobusa, `Majneks` gradi i prilazne puteve. Riječ je o velikom i obimnom poslu, jer je potrebno prilagoditi postojeći teren koji nije pristupačan, a pokriven je i šumom”, istakla je Golijaninova.
Prema njenim riječima, bilo je planirano da gondola bude gotova do početka ovogodišnje zimske sezone, međutim, zbog zastoja u administraciji rok je malo produžen, tako da se završetak izgradnje, čija je vrijednost oko 15 miliona evra, očekuje za šest do osam mjeseci.
Golijaninova je rekla da će gondola prevoziti od 1 500 do 2 000 putnika na sat, da se do Jahorine stiže za 15 minuta, a sastoji se od 40 stubova, od kojih će 18 biti postavljeno do međustanice, a 22 do samog vrha.
“Međustanica je na Ravnoj planini, na nadmorskoj visini od 1 411 metara, jer – kako kažu – ova lokacija predstavlja i veći turistički potencijal od same Jahorine, a i pogodna je za izgradnju nordijskog centra i ostalih pratećih objekata”, naglasila je Golijaninova.
Ukupna dužina trase je 6 602 metra, udaljenost od međustanice do vrha je 3 502 metra, sa nadmorskom visinom od 1 581 metar i izlazi iznad hotela “Bord” na Jahorini, što značajno doprinosi povezanosti skijaša sa stazom i pješaka i šetača sa ulicom.
Golijaninova je navela da je kapacitet jedne kabine osam putnika, naglasivši da će se realizacijom ovog projekta rasteretiti Jahorina, odnosno riješiće se problem parking prostora na planini, s ciljem poboljšanja turističkog potencijala olimpijske ljepotice, ali i Pala.
“Mi želimo da u nekom narednom periodu turistički smještajni kapaciteti budu u opštini Pale, kako bi se Jahorina rasteretila ne samo od automobila, već i od dalje izgradnje, koja ni po Masters planu nije moguća”, istakla je Golijaninova.
Ona je naglasila da će se, zahvaljujući ovom projektu, zaposliti oko 1 000 radnika, direktno i indirektno, tokom same izgradnje, a i kada gondola bude izgrađena, jer će biti podignuti i razni prateći objekti – na polaznoj stanici, međustanicama i na izlaznoj stanici.
“Smatramo da realizacija ima višestruki – kako ekonomski, tako i društveni značaj. Zaustavila bi dalju izgradnju na Jahorini, te njene prirodne ljepote, zbog čega je i poznata u cijelom svijetu”, istakla je Golijaninova.
Menadžer “Majneksa” rekla je da će kompanija najvjerovatnije na ovom projektu sarađivati sa italijanskom firmom “Lajtner”, koja je bila glavni dobavljač opreme za izgradnju šestosjeda na Jahorini, a sa kojom je tokom procesa izgradnje “Majneks” postigao izvanrednu saradnju.
“Kao jedan od tri svjetska vodeća proizvođača ovakve vrste opreme, dolazimo i sa idejom o ponovnoj saradnji. Trenutno smo u procesu pregovaranja i prikupljanja ponuda od sva tri proizvođača opreme, tako da će odluka biti donesena uskoro”, naglasila je Maja Golijanin.