BANJALUKA, Na području opštine Laktaši požnjeveno je prvih sedam hektara ječma, a prinos je iznosio četiri tone po hektaru, rekao je predsjednik Udruženja poljoprivrednika i stočara Republike Srpske Vladimir Usorac.
Usorac je istakao da su prinosi zadovoljavajući, s obzirom da su u toku godine bili lošiji vremenski uslovi.
Prema njegovim riječima, žetva pšenice u Republici Srpskoj trebalo bi da počne prvih dana jula u nižim područjima, a u brdsko-planinskim nešto kasnije.
Usorac je naveo da se očekuju prinosi od tri do četiri tone pšenice po hektaru, što je dobro, jer je mart bio sušan, a maj izrazito kišovit, što ne pogoduje strnim žitima.
On je naglasio da trenutne vremenske prilike pogoduju i da je zemlja vlažna, što je dovoljno za dozrijevanje pšenice, te da će žetva u srpskoj trajati malo više od mjesec dana.
Otkupna cijena pšenice i kvalitet zrna, istakao je Usorac, biće poznati početkom žetve i kada pšenica bude skinuta, ali se očekuje da cijena ne bude niska.
“Nema dovoljno pšenice ni u Evropi, ni u svijetu. Cijena čak ni u okruženju nije formirana. Sve kulture su berzanska roba i prodaju se na osnovu ponude i tražnje. Znači, ako je veća potražnja i cijena je veća, a ako je potražnja slaba, niža je i cijena”, naglasio je Usorac.
On je podsjetio da je prošlogodišnja otkupna cijena pšenice bila od 0,33 do 0,40 maraka za kilogram.
Usorac je rekao da bi uskoro trebalo da bude isplaćena prva tranša podsticaja poljoprivrednicima u iznosu od 150 maraka, a da će drugih 100 maraka biti isplaćeno nakon žetve.
Ukupni podsticaji, koje je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske obezbijedilo za jesenju sjetvu iznose 250 maraka po hektaru.
Iz resornog ministarstva navode da je za podsticaj prijavljeno oko 800 poljoprivrednika, koji su u jesenjoj sjetvi zasijali više od sedam hiljada hektara.
Šef Zavoda za strna žita na Poljoprivrednom institutu u Banjaluci Dragan Mandić rekao je da je u Srpskoj pšenica zasijana na 25.000 do 30.000 hektara, ozimi ječam na oko 7.000, tritikale na oko 8.000 hiljada, raž na oko 1.000, dok je proljećna zob zasijana na oko 12.000 hektara, a proljećni ječam na 2.000 do 3.000 hektara. Srna