BANJALUKA, Pred Osnovnim sudom u Banjaluci danas je počelo ročište o stečajnom planu u postupku nad stečajnim dužnikom banjalučkom Fabrikom alatnih mašina ”Jelšingrad”.
Stečajni sudija Nedeljko Milijević rekao je otvarajući ročište da će nakon rasprave o stečajnom planu danas biti održano novo ročište na kojem će povjerioci glasati o tom planu, a rezultati će biti javno objavljeni na ročištu.
Ukoliko ne bude prihvaćen stečajni plan, pristupiće se provođenju stečajnog postupka nad ovim preduzećem, dodao je Milijević.
Jedan od predstavnika bivših radnika ove fabrike Nedo Nikodinović rekao je novinarima da je danas ”dan D” za ”Jelšingrad” jer je stečajni upravnik Aleksa Nježić ponudio sudu plan reorganizacije preduzeća, te da su pozvani svi radnici da prisustvuju ovom ročištu.
Planom reorganizacije stečajnog dužnika predviđeno je da se imovina dužnika unovči i iz ostvarene cijene namire troškovi stečajnog postupka i potraživaa povjerilaca u procentu u kojem to bude moguće.
“Svi radnici `Jelšingrada` dobili su da ispune glasačke listiće nakon čega će po vlastitom nahođenju moći da glasaju za ili protiv tog plana”, istakao je Nikodinović, dodajući da je mišljenje većine radnika da je riječ o dobrom i korektnom planu koji ponovno može ”podići `Jelšingrad` na noge i da ovo preduzeće može biti pokretač industrije RS”.
Bivši radnik ”Jelšingrada” Mićo Radoja smatra da je neophodno da nadležne institucije ispitaju poslovanje ove fabrike od početka rata do stečajnog postupka i da se utvrdi krivica onih koji su ovo preduzeće doveli u ovakvo stanje.
Bivši radnik Zoran Arežina rekao je novinarima da je došlo vrijeme da se konačno stavi tačka na agoniju radnika ovog preduzeća.
Plan će biti usvojen ukoliko za njega bude glasala većina povjerilaca i ako zbir povjerilaca koji su glasali ”za” premašuje 50 odsto ukupnih potraživanja.
Prema ovom planu, nepokretna imovina dužnika prodavaće se u skladu sa Zakonom o izvršnom postupku po segmentima.
Pretežan dio imovine koju čine proizvodna hala, mašine i oprema biće prodata strateškom partneru javnom prodajom, uz obavezu da taj partner plati izlicitiranu cijenu, nastavi i obavlja registrovanu djelatnost uz mogućnost obavljanja i drugih privrednih djelatnosti najmanje pet godina, te zaposli 100 radnika od kojih najmanje 60 radnika stečajnog dužnika, dok će ostala imovina biti unovčena javnom prodajom bez dodatnih uslova.
Stečaj u ”Jelšingradu” u Banjaluci proglašen je 6. avgusta prošle godine. Najbrojniji povjerioci u ”Jelšingradu” su radnici, banke i Poreska uprava RS.