BRISEL, Pod utiskom katastrofe u japanskoj nuklearnoj elektrani Fukušima, Evropska unija je odlučila da od 1. juna bude provjerena bezbjednost svih nuklearnih elektrana na njenoj teritoriji.
U upitniku koji se šalje u prvoj fazi “stres-testa” nema nikakvih iznenađenja – na pitanja o riziku kakav predstavljaju poplave ili zemljotresi odavno je odgovoreno.
“To je već sve obavljeno. Od kompanija koje imaju nuklearne elektrane tražimo da još jedanput provjere sve podatke uz pretpostavku da bi katastrofa bila veća nego što se do sada procjenjivalo”, objašnjava Andrej Stritar, koji je u Evropskoj uniji zadužen za nuklearnu energiju.
To znači da nisu potrebne nikakve nove simulacije ili kolone brojki, nego je neophodno samo do sredine avgusta preraditi stare rezultate.
Evropska poslanica Zelenih Rebeka Harms kritikuje takav pristup. “Takvi `stres-testovi` ne donose gotovo ništa. Izvještaje o elektranama provjeravaju nacionalne vlasti koje ionako nikada nisu imale nikakve primjedbe, a onda dolazi još neki evropski birokrata koji baci pogled na sve to”, kaže Rebeka Harms.
Prema mišljenju protivnika nuklearne energije, takav “stres-test” ima samo jedan cilj: smiriti uznemirenu javnost. Posebno im smeta što se ne provjerava kako su nuklearne elektrane zaštićene od eventualnog terorističkog napada.
Istina, evropski komesar za energiju Ginter Etinger kaže da su posljedice po elektranu od pada aviona iste – bilo da je pao zbog tehničke ili ljudske greške, ili zbog toga što to hoće teroristi – navodi “Dojče vele”.
Međutim, kritičari ne prihvataju takvu logiku i kažu da je obaranje aviona na nuklearnu elektranu samo jedna od mogućnosti i upozoravaju da se niko ne bavi eventualnim napadom preko interneta ili eksplozivom.
Kritičarima “stres-testa” ostaje samo mala nada da će na kraju, kada stručnjaci Evropske unije provjere izvještaje, biti uočeni bar najveći propusti. Ali, da li će elektrana nastaviti da radi ne odlučuje se u Briselu – za to su nadležne isključivo nacionalne vlasti.