BANJALUKA, Tokom višečasovne rasprave u Narodnoj skupštini Republike Srpske o Prijedlogu ekonomske politike za 2010. godinu, poslanici vladajućih partija tvrdili su da je ekonomska politika urađena na realnim osnovama, dok je opozicija osporavala ovaj dokument, tvrdeći da ima nerealne ciljeve.
Poslanik SNSD-a Uroš Gostić rekao je da je predložena ekonomska politika prihvatljiva, iako je rađena u trentuku krize, kada je najteže bilo šta prognozirati.
“Ekonomska politika postavljena je tako da obećava skromne rezultate, jer to nameće situacija u kojoj ćemo da poslujemo i živimo u idućoj godini. Ali njeni ciljevi ipak obećavaju rast društvenog bruto proizvoda, industrijeske proizvodnje, investicija, te javne potrošnje ispod 40 odsto društvenog bruto proizvoda”, naveo je Gostić.
On je ocijenio da je problem to što mala i srednja preduzeća, kojih je i najviše, nemaju uslove da založe svoju imovinu za kredite i da bi Vlada trebalo da im to omogući uz neke garancije.
Govoreći o poljoprivredi, Gostić je naveo da se izdvajanjima iz budžeta ova oblast dugo neće moći podići na svjetski nivo, jer su mala izdvajanja, ističući da poljoprivrednu proizvodnju treba svesti na robne proizvođače.
Dragutin Rodić iz DNS-a ocijenio je da se u Ekonomskoj politici za 2010. godinu, slično kao u prethodnim, može uočiti da nijedna vlada nije išla sa pesimističnim projekcijama, u namjeri da RS, konstruktivnim prijedlozima, obezbijedi stabilan razvoj i rast.
“Niko u ovoj sali ne može biti protiv predloženih ciljeva, a to su pozitivan privredeni rast, zaštita radnih mjesta i socijalno ugroženih kategorija stanovništva, podrška likvidnosti poljoprivrede, uštede u javnoj potrošnji i zadržavanje stabilnosti u finansijskom sektoru“, naveo je Rodić.
On je rekao da pojedine zemlje EU imaju iste ili manje prosječne plate nego što su u RS, što ohrabruje.
Rodić je dodao da jevrlo bitno da se naredne godine zadrži sadašnji nivo penzija i njihova redovna isplata, s obzirom na to da se u ovoj godini bilježi najveći porast broja penzionera, ukupno 13 000, u odnosu na ranijih 6 000 ili 7 000.
Poslalnik SDS-a Goran Perković rekao je da Republička direkcija za robne rezerve mora da odustane od predloženog plana nabavki 1 000 junica, jer je to nepotrebno.
“Najveći dio aktivnosti Direkcije treba da bude otkup viška poljoprivrednih proizvoda i mesa i da tako reguliše cijene, odnosno zaštiti poljoprivredne proizvođače”, smatra Perkovića.