SARAJEVO, Federalna uprava policije (FUP) podnijela je u petak Tužilaštvu Kantona Sarajevo krivičnu prijavu protiv četiri osobe zbog mogućih zloupotreba prilikom osnivanja preduzeća “Krivaja 1884”.
U izvještaju FUP-a navodeni su incijali i funkcije osoba koje se sumnjiče za zloupotrebe, prema čemu se može zaključiti da se radi o Nuriji Prijiću, direktoru “Krivaje”, Ibrahimu Mujanoviću, direktoru “Ferimpeksa”, Enesu Ganiću, direktoru Agencije za privatizaciju FBiH, i Vitomiru Tošanoviću, sudskom vještaku iz Zenice.
Prijava FUP-a je, između ostalog, podnesena zbog sklapanja štetnog ugovora o osnivanju “Krivaje 1884”, koji su u ime suosnivača 24. septembra 2008. godine potpisali direktori “Krivaje” i “Ferimpeksa”. FUP je ocijenio da je sklapanjem ugovora nanesena šteta “Krivaji” i da je povrijeđena ravnopravnost u zapošljavanju radnika s obzirom da su bili prisiljeni odreći se potraživanja da bi se zaposlili u novoj firmi.
Ovim ugovorom “Krivaja” je u novu firmu unijela imovinu procijenjenu na oko 4,2 miliona KM, čiju vrijednost FUP u izvještaju dovodi u pitanje, a “Ferimpeks” se obavezao na deset miliona KM ulaganja i na osnovu toga postao vlasnik 70 odsto kapitala “Krivaje 1884”.
“Za N.P. se osnovano sumnja da je počinio krivična djela sklapanje štetnog ugovora, zloupotrebe službenog položaja ili ovlasti i povrede ravnopravnosti u zapošljavanju. Iz ugovora je vidljivo da su ‘Krivajine’ nekretnine, postrojenja, oprema i zalihe proizvoljno vrednovane, te da je definirano da će ‘Krivaja’ bez naknade novom preduzeću ustupiti stalna sredstva u sastavu DC Tvornica do konačnog rješenja statusa te imovine. Takođe, potpisao je ugovor svjestan da su u njemu diskriminirajuće odredbe po radnike”, saopšteno je iz FUP.
Dodaju da je I.M. kao odgovorna osoba u “Ferimpeksu” zloupotrijebio položaj ili ovlasti potpisavši ugovor, svjestan njegovih diskriminirajućih odredbi.
Iz FUP-a je saopšteno i da je E.G. kao odgovorna osoba u Agenciji za privatizaciju prekoračio ovlasti jer je u martu 2008. godine potpisao odobrenje za raspisivanje javnog poziva za dostavu ponuda za ulaganje u “Krivaju”, a da nije pribavio analizu trogodišnjeg finansijskog poslovanja firme sa revizijom poslovanja u 2007. godini.
Direktor ove agencije Enes Ganić, koji je i 2008. godine bio na njenom čelu, kazao je da ne bi komentarisao izvještaj FUP-a, te da se nada da će Tužilaštvo utvrditi da nije bilo nepravilnosti u njegovom radu i radu agencije.
FUP je prijavu podnio i protiv V.T. kao stalnog sudskog vještaka jer je zloupotrijebio ovlasti tako što je u postupku registracije “Krivaje 1884” u maju 2009. godine Općinskom sudu u Zenici podnio nalaz i mišljenje o visini osnivačkog uloga “Krivaje” u iznosu od oko 4,2 miliona KM na osnovu neadekvatnih podataka, odnosno na osnovu usmenog zahtjeva direktora “Krivaje”.
Vitomir Tošanović, sudski vještak protiv kojeg je Finansijska policija podnijela prijavu 2009. godine i čiji se broj telefona nalazi na zvaničoj stranici Kantonalnog suda u Zenici, na naša pitanja o “Krivaji” spustio je slušalicu.
Izjave Prijića i Mujanovića, kako ni njegovog sina Ismeta Mujanovića, koji je direktor “Krivaje 1884”, nismo dobili.
FUP je istragom utvrdio da nova firma nije ni do danas registrovana, ali da vrši poslovanje koristeći dokumentaciju, logo, pečat i drugo bez ikakvih kontrola i provjera nadležnih službi.
U Tužilaštvu su rekli da vode predistragu od 2009. godine kada im je Finansijska policija FBiH dostavila krivične prijave protiv 19 osoba zbog privatizacije “Krivaje”. Finansijska policija je tada radila istragu na osnovu prijave oko 170 bivših radnika “Krivaje” koji se nisu htjeli odreći potraživanja kao uslova da počnu raditi u novoj firmi.
Štetan raskid ugovora
Vehbija Aličić, predsjednik sindikata “Krivaje 1884”, kazao je da će radnicima biti načinjena šteta ako nakon prijava uslijedi podizanje optužnica, suđenje i raskid ugovora, te da je jedino rješenje za radnike da se firma registruje i nastavi rad.
Istakao je da su na ugovor o osnivanju zajedničke firme saglasnost dali federalna, kantonalna i lokalna vlast, tako da ne vidi da su ove četiri prijavljene osobe radile na svoju ruku. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Može li neko iz FUP objasniti zašto je izostala krivična protiv ovog uhljupa Vehbije Aličića – sindikaliste koji je Mujanovićima za poklonjeni stan prodao i radnike i Krivaju?
Zašto je izostala krvična protiv Talića iz Agencije za privatizaciju koji je vodio predmet, kao i krivična protiv Brankovića, Heće i Mujezinovića koji su obmanuli federalni parlament u više navrata u vezi sa privatizacijom Krivaje i bez dnevnog reda, usmeno lažući obezbijedili usvajanje informacije o privatizaciji, pa čak i izmjenu Zakona o privrednim društvima?
Zašto su oni izostavljeni iz krivičnog gonjenja kad su jednako krivi???