BANJALUKA – Centar za životnu sredinu podnio je tužbu protiv Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske povodom odobravanja studije uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje i korištenja termoelektrane “Ugljevik 3”, instalisane snage 2 x 350 MW.
Ministarstvo je donijelo Rješenje na osnovu konačne verzije Studije uticaja na životnu sredinu iz decembra 2021. godine, a ovom postupku prethodila je višemjesečna javna rasprava i prikupljanje komentara od strane javnosti, kao i zemalja u regionu koje bi mogle biti pod uticajem projekta u sklopu prekograničnih konsultacija.
“Između ostalog, tuženi je preuranjenim donošenjem pobijanog rješenja onemogućio učešće zainteresovane javnosti u susjednim zemljama, tačnije Hrvatske koja nije imala dovoljan rok za izjašnjavanje po pitanju studije. Kako je postojala jasna namjera šire javnosti za učešćem u upravnom postupku, a za to nije ostavljen razuman vremenski rok, tuženi je bez razmatranja konačnog ishoda učešća javnosti osujetio zakonitost donijetog rješenja. Stoga, a budući da zakonitost rješenja kojim se odobrava studija uticaja predstavlja prethodno pitanje o kojem odlučuje nadležni sud, očekujemo da tuženi odloži dalje postupanje do konačne sudske odluke”, izjavio je Redžib Skomorac, pravnik Centra za životnu sredinu.
Iz Centra poručuju da, osim proceduralnih pogrešaka, u studiji nedostaje adekvatna procjena emisija zagađujućih materija u vazduh, posebno CO2 emisija čije je smanjenje kroz proces dekarbonizacije ključno u borbi protiv klimatske krize i usklađivanja sa Sofijskom deklaracijom o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan.
“Čini se da je investitoru, ali Ministarstvu stalo da se finalizuje dokumentacija za ovaj projekat, bez obzira što “Ugljevik 3” nema budućnosti, posebno kada se uvede oporezivanje emisija ugljen dioksida. Nedavno je izvođač radova – kompanija Sunningwell Int’ l Ltd i zvanično objavila da projekat nema izvor finansiranja, pa se postavlja pitanje iz čijih džepova se finansiraju ove dozvole i ko će plaćati penale za prekršene međunarodne obaveze ukoliko dođe do izgradnje ove termoelektrane”, kazala je Majda Ibraković, koordinatorica programa Energija i klimatske promjene iz Centra za životnu sredinu.
Inače, ovo je drugi put da se provodi postupak procjene uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje i korištenja termoelektrane Ugljevik 3.
Iz Centra za životnu sredinu poručuju da očekuju da će Ministarstvo odložiti dalje postupanje i izdavanje ekološke dozvole dok je postupak u toku.
Podsjećamo, portal CAPITAL pisao je kako je Ministarstvo energetike odobrilo povećanje instalisane snage i kapaciteta termoelektrane sa 2×300 MW na 2×350 MW, nakon čega smo dobili prijetnje od strane šefa Predstavništva Republike Srpske u Rusiji Duška Perovića.
Prošle godine su kompanije „China Electric“ i „Sunningwell International LTD“ potpisali ugovor o izgradnji termoelektrane „Ugljevik 3“, a koncesiju za taj projekat ima ruski milijarder Rašid Serdarov, odnsono njegova firma „Comsar Energy“.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Siniša Majstorović kum Stanivuković je Direktor Comsara. Ukrao je milione od Serdarova i RS i još krade
Majstorović Siniša je prodavao ugalj Tereksu kad je kopao u Ugljevik a nije plaćao porez. Ukrali su milione i od države i Rusa.
I još Majstorović krade, potrošio je 15 000 000 KM povrata poreza a treba da vrati jer od projekta nema ništa.