BEOGRAD, Vlada Srbije pružiće domaćim kompanijama političku i odgovarajuću finansijsku podršku u nastupu na tržištima zemalja bivše Jugoslavije, sa kojima je prošle godine Srbija ostvarila robnu razmjenu od oko 4,4 milijarde evra.
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić je na skupu “Ekonomska saradnja na prostoru bivše Jugoslavije” istakao da je Srbija u 2008. godini imala suficit u trgovinskoj razmjeni sa tim zemljama, pri čemu je izvoz bio 2,8 milijardi evra, a uvoz 1,6 milijardi evra.
On je naveo da 37 odsto izvoza Srbije ide u bivše jugoslovenske republike, dok uvoz iz tih zemalja čini 11 odsto ukupnog srpskog uvoza.
Najveći obim trgovinske razmjene, kaže Dinkić, Srbija ostvaruje sa BiH, koja je u prošloj godini iznosila 1,35 milijardi evra, zatim sa Crnom Gorom – milijardu evra, a slijede Makedonija, Slovenija i Hrvatska.
Najviše robe Srbija izvozi u BiH, iz koje i najviše uvozi, dok je najveći suficit u trgovini sa Crnom Gorom, zatim BiH i Makedonijom, a deficit u trgovini sa Slovenijom i Hrvatskom.
Dinkić je rekao da među zemljama bivše Jugoslavije najviše investicija u Srbiji ima iz Slovenije, među kojima su “Merkator”, “Cimos”, “Merkur”, “Droga” Kolinska, “Gorenje”, kao i iz Hrvatske, iz koje su u Srbiju najviše investirali “Agrokor” i “Nekse grupa”.
On je rekao da je Srbija u zemlje bivše Jugoslavije investirala 1,2 milijarde evra, a najveća je investicija “Telekoma Srbija” u “Telekom Srpske”, zatim investicije “Hemofarma”, “Delte” i Komercijalne banke u BiH, “Delte” i “Telekoma” u Crnu Goru, dok su investicije u Sloveniju i Hrvatsku znatno manje.
Dinkić je najavio da će Vlada iz budžeta podržati stratešku investiciju Srbije u Luku Bar, pošto će biti manjinski vlasnik u zajedničkom preduzeću koji će formirati sa zainteresovanim srpskim kompanijama.
On je naveo da će glavni ciljevi Srbije kada sljedeće godine preuzme predsjedavanje Ceftom biti liberalizacija tržišta usluga i tržišta javnih nabavki, pošto će od 1. maja sljedeće godine kompanije iz zemalja Cefta moći da konkurišu za javne nabavke pod istim uslovima kao domaće kompanije.
Dinkić je istakao i da postoji šansa za zajednički nastup zemalja bivše Jugoslavije na trećim tržištima u oblastima kao što je namjenska industrija.
Dinkić je rekao danas da su budžetski prihodi Srbije od početka godine veći za 0,7 odsto, u odnosu na isti period prošle godine.
Vodeći ekonomista Svjetske banke u Srbiji Marina Ves ocijenila je da je na prostoru jugoistočne Evrope najgori dio recesije već prošao, ali će u narednim godinama stope rasta biti niže, kao i protok kapitala, dok će investicije biti oslabljene.
Prema njenim riječima, usporavanje privrednog rasta imaće trajan uticaj na stopu siromaštva u zemljama regiona, koja će u narednim godina biti 20 odsto veća nego što se to ranije predviđalo.