BANJALUKA, Ekonomsko-socijalni savjet Republike Srpske /RS/ podržao je danas Nacrt zakona o socijalnoj zaštiti uz zahtjev da se obezbijede instrumenti za redovno ostvarivanje prava i da se preciziraju obim i izvori finansiranja.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Ranko Škrbić rekao je da će osnovica nadoknade za tuđu njegu i pomoć biti 10 i 20 odsto prosječne neto plate u prošloj godini i da zbog finansijske situacije neće moći biti ispunjena obaveza od 70 odsto prosječne neto plate, kao što je bilo predviđeno.
Nacrt zakona biće razmatran na sjednici Vlade u četvrtak, kako bi se uputio u parlamentarnu proceduru.
Prema Škrbićevim riječima, teret dodatnih finansiranja od 32 do 38 miliona KM biće podijeljen tako da će 50 odsto plaćati Vlada, a 50 odsto lokalne zajednice, dok bi se kroz izmjene Zakona o budžetu po hitnom postupku obezbijedila redovnost isplata.
„U međuvremenu smo partnerskim nevladinim organizacijama invalidnih lica obećali da ćemo u narednih mjesec dana uraditi brzu analizu i procjenu stvarnog broja lica kojima je najpotrebnija tuđa njega, kao jedno od prava predviđenih ovim zakonom“, rekao je Škrbić.
Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić je ocijenila da su u izradu ovog zakona bile uključene reprezentativne interesne grupe.
Prema njenim riječima, sredstva za ostvarenje njihovih prava moraju biti obezbijeđena, ali to ne podrazumijeva samo uzimanje iz privrede.
„Mi smo precizirali koliko koštaju prava iz zakona o socijalnoj zaštiti i koji su stabilni izvori finansiranja. Učešće budžeta sa 38 miliona dodatnih sredstava je veliki novac, zbog čega niko nema pravo da razočara korisnike prava“, rekla je Mišićeva.
Ona je ukazala i na poseban značaj pitanja sredstava koje obezbjeđuju lokalne zajednice, zbog nadoknade sredstava ukoliko one nisu u mogućnosti.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Bravo za pomoćnika ministra zdravlja i socijalne zaštite RS, gospodina Ljubu Lepira.
Ne spominje se njegovo ime, ali upućeniji znaju da je on kreator ovog zakona i da se iskreno i posvećeno bori za prava lica koja se nalaze u stanju socijalne potrebe.
Nije Lepir kreator ovog zakona, ovaj zakon se ,,kuva,, ima 6-7 godina, on je nastavio nešto što je bilo započeto puno prije njegovog mandata. Umjesto bravo, ja sam više za ,,uaaa,, nakon tolikog vremena.
a kada ce drzava pomagati majke koje nisu u radnom odnosu (veliki broj ne svojom krivicom) u terminu “porodiljskog odsustva”..
–
to je najveca glupost zakona o djecijoj zastiti..
–
hiljade i hiljade (milioni) maraka (iz budzeta) idu majkama koje su u radnom odnosu (kao da je budzet samo za njih rezervisan), nesto sitno majkama koje mjesecno nemaju prihoda ni za hljeb..
–
majke koje nisu u radnom odnosu, a imaju srecu da nekako skuckaju za hljeb i mlijeko nisu interesantne nasoj socijalnoj politici..gadljivo nepravedno..
–
“podrska privredi” preko zakona o djecijoj zastiti..neustavno, nemoralno, nelogicno, bezobrazno…
–
putuj evropo..nama je dobro, taman kako smo zasluzili…
Zakon o socijalnoj zaštiti se dobrim dijelom bazira na pravima lica u stanju socijalne potrebe, a jedno od glavnih prava je pravo na finansijsku nadoknadu, tuđu njegu i pomoć. Pitamo li se ko je, kako trivundža navodi prethodnih 6-7 godina, kočio donošenje zakona? Ko u Vladi odobrava novac i raspoređuje gdje će koliko ići?
Za višegodišnje nedonošenje zakona, odnosno čak i ne upućivanje na sjednicu Vlade i Skupštine, trebamo pitati prethodnog i sadašnjeg ministra finansija, pa djelom i resornog ministra, a pomoćnicima ministara su tu prilično vezane ruke…
Dobar dio odgovornosti snosi i nevladin sektor i ugrožene kategorije čiji glas se nije čuo prethodnih godina. Izvedite pred zgradu Vlade 1.000 invalida ili 1.000 pripadnika neke druge kategorije pa ćete vidjeti kako se ministrima tresu gaće…
@ S
Pa što do sada nisu neke od tih /ili sve)kategorija bile pred Vladom da im se zatresu ,,gaće,, kao što kažete, da su im se počele tresti od Dejtona do sada bi možda svi živjeli kao ljudi! Opet ponavljam koji Lepir, koje trice! Niko njega ne šljivi ni 2 posto, a pita se prema prirodi stvari onaj ko drži bank-ministar finansija. Zato opet ponavljam, veliko UAAA, za višegodišnje čekanje svima.