SARAJEVO, Kantonalni premijeri podržavaju prodaju telekoma u FBiH i prodaju manjinskih udjela u preduzećima kako bi Federacija BiH obezbijedila vlastiti investicijski kapital.
Izjavio je ovo premijer FBiH Nedžad Branković nakon što je u Sarajevu s premijerima svih deset kantona održao sastanak o saniranju posljedica ekonomske krize.
“Najvažnija mjera za suzbijanje ekonomske krize je privlačenje investicija koje bi obezbijedile povećanje kapitalne investicijske potrošnje koja će održati zaposlenost u FBiH, a to je ubrzano donošenje odluke o privatizaciji telekoma, finansijskog sektora i prodaje manjinskih udjela u preduzećima u FBiH”, precizirao je Branković.
Ocijenio je da Razvojna banka FBiH mora dobiti novac, a budžeti to ne mogu obezbijediti.
Premijer Hercegovačko-neretvanskog kantona Srećko Boras istakao je da u kantonima “znaju ko treba donijeti konačnu odluku o privatizaciji telekoma”, ali da do tada treba spremiti planove o usmjeravanju novca od te prodaje.
“Možda je kriza pomogla da se u priči o toj privatizaciji rasteretimo od političkih komponenti ove priče. Primjer iz moje županije je kombinat ‘Aluminij’. Da smo ga prodali, sada bismo bili mnogo sretniji, ali kome on danas treba”, dodao je Boras.
Reagujući na komentare da ne treba prodavati telekome kao “zlatnu koku” i da je razvojne projekte moguće realizovati kroz kreditna sredstva, Branković je objasnio da FBiH nije u prilici da se dodatno zadužuje.
“Mi sada iz budžeta, koji je oko 1,6 milijardi KM, dajemo oko 340 miliona KM za vraćanje kredita. Od toga je 101 milion KM samo za kamate i to je za nas skupo. Prošle godine smo sa dvije evropske banke izdogovarali kredite za četiri dionice autoputa”, istakao je Branković.
Na jučerašnjem sastanku dogovoreno je i da se ubrzano radi na pripremi zakona o javno-privantom partnerstvu, izmjenama Zakona o javnim nabavkama “kako bi se uklonili svi elementi koji usporavaju razvoj” i izmjene zakona o koncesijama i o eksproprijaciji.
“Uz novac od prodaje telekoma i manjinskih udjela u poduzećima, mogao bi biti obezbijeđen i dodatni novac kroz javno-privatno partnerstvo, te koncesije i eksproprijaciju”, ocijenio je Srećko Boras.
Premijer FBiH Nedžad Branković napomenuo je i da je dogovorena izrada zakona o platama u javnoj upravi kako bi se ujednačile sada dosta različite plate i naknade u kanonima, ali i izmjene zakona o ličnim transferima koji se isplaćuju iz budžeta u različitim oblastima.
“Dogovorili smo da treba pojačati ulogu opština u realizaciji socijalne zaštite, te izraditi jedinstven registar svih korisnika i objaviti spiskove korisnika svih oblika pomoći kako bi i javnost mogla intervenisati. Ne mogu institucije sve uraditi same”, kazao je Branković.
Dodao je da je od kantonalnih premijera dobio podršku da se pokrene reforma zavoda za zdravstveno osiguranje i zavoda za zapošljavanja u FBiH.
Iako se čula ocjena da je “administracija sama sebi postala svrha”, juče nije dogovoreno smanjenje plata zaposlenim u administraciji.
“Osnovna intencija je da nema povećanja plata i broja zaposlenih, ali se mogu smanjiti razne druge naknade poput onih za rad u komisijama”, rekao je Besim Mehmedić, premijer Kantona Sarajevo.
Prosjek oko 1.000 KM
Premijer FBiH Nedžad Branković nije juče želio komentarisati tvrdnje da je više od 1.000 preduzeća iz FBiH preregistrovano u RS zbog manjih poreza na dohodak i doprinosa.
“Volio bih provjeriti te podatke jer statistika FBiH pokazuje da je 2007. godine u FBiH bilo 1.200 novoregistrovanih preduzeća. Što se tiče opterećenja, pitanje je koju osnovicu primjenjujete jer sada je prosječna plata u RS za nekoliko KM veća nego u FBiH, ali su u obzir uzeti i plata i topli obrok i druge naknade koje nemaju karakter plate. Kada bi FBiH primijenila istu metodologiju, prosječna plata bi bila oko 1.000 KM”, kaže Branković.
Kantonima četiri miliona KM
Novac za naknade za nezaposlene borce u FBiH koji je sakupljen na osnovu izmjena Zakona o pripadnosti javnih prihoda koje je Ustavni sud FBiH proglasio neustavnim, biće podijeljen kantonima, potvrdio je premijer Livanjskog kantona Nediljko Rimac.
“Na tom računu je oko četiri miliona KM. Biće podijeljeni županijama po određenom kriteriju i na osnovu projekata koje mi predložimo, ali nismo dogovorili koliko će novca ko dobiti”, dodao je Rimac.
Počela kontrola rada “BH Telecoma”
Finansijska policija FBiH juče je počela kontrolu rada “BH Telecoma” po nalogu Tužilaštva Kantona Sarajevo.
Načelnik Finansijske policije FBiH Zufer Dervišević rekao je da su povod za kontrolu nalazi revizora FBiH prema kojim je ova kompanija tokom 2007. godine, ne poštujući zakon o javnim nabavkama, nabavila robu u vrijednosti većoj od 93 miliona KM.
“Po nalazu revizora, ‘BH Telecom” je iz vlasništva preduzeća isknjižio dva stana u Mostaru u ukupnoj vrijednosti od oko 600.000 KM, te nezakonito dodijelio oko 1,6 miliona KM donacija”, objasnio je Dervišević.
Napomenuo je da se provjera u “BH Telecomu” može proširiti i na druge činjenice koje Finansijska policija FBiH eventualno uoči tokom kontrole.NN